Офіційний сайт
Державне підприємство
"Славське лісове господарство"

Зворотній зв'язок

Лічильник

 

 

ЗВЕРНЕННЯ

Громадська рада при Львівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства
79054, м. Львів, вул. Яворницького, 8б тел/ф.: +380(032)2976121 e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
 
Голові Державного агентства
 лісових ресурсів України
Ю. Болоховцю
 
Голові Державної регуляторної 
служби України
О. Кучеру
 
ГоловіЛьвівської обласної ради
І. Гримак
 
Голові Львівської ОДА 
М. Козицькому
 
Начальнику Львівського 
обласного управління лісового 
та мисливського господарства
А. Дейнеці
 
Громадській раді при Державному 
агентстві лісових ресурсів України
 
 
Львівська область є однією з найбільш заліснених областей України. Лісовий сектор економіки області відіграє важливу рольв економічному розвитку регіону. Як заявляють очільники області: «кожен четвертий долар валютних надходжень загального експортного потенціалу економіки області надходить від підприємств лісового сектору». Відтак стабільний та збалансований розвиток лісової та деревообробної галузей важливий для наповнення обласного та місцевих бюджетів, фінансування соціальної сфери, збереження робочих місць.  
На даний час область, як і уся держава, перебувають в активній фазі процесу децентралізації. Проходитьделегування повноважень від центральних органів виконавчої влади до органів влади на «місця», формуються засади сталого розвитку територіальних громад. Проте, через недостатнюправовуобізнаність новостворених органів місцевого самоврядування, нехтуваннічи потуранні регіональних органів державної влади та місцевого самоврядування, низка територіальних громад області приймають регуляторні акти, перевищуючи властиві їм повноваження та компетенції, що призводить до блокування роботи державних лісогосподарських підприємств. 
Зокрема, протягом останнього часу ряд сільських та міських рад Яворівського, Самбірського, Дрогобицького районів (див. додаток) своїми рішеннями зобов’язалидержлісгоспи розпочинатизаплановані заходиіз лісовпорядкування лишепісля їх згоди (відповідного позитивного рішення ради). 
У медіа-просторі області (інтернет-ресурси:«Львівська мануфактура новин», «Медіа Дрогобиччина», «Форпост» тощо)поширюється інформація про те, що на черговій сесії  сільської чи міської рад Львівської областіприймаються згадані рішення із супровідним коментарем: «..усі лісові господарства, які займаються лісозаготівлею надалі, напередодні лісозаготівлі, повинні отримати дозвіл від громади». 
Відповідно до повноважень, передбаченихПоложенням про Громадську раду при Львівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, Громадська рада здійснює громадський моніторингщодореалізації державної політики у сфері лісового та мисливського господарства у Львівської області.
Звертаємо увагу, що рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в частині, які носять зобов’язальний характер щодо погодження державними лісогосподарськими підприємствами ведення статутної діяльності,суперечить Лісовому та Господарському кодексам України, ряду інших нормативно-правових актів. 
Такі некомпетентні рішення є зародками соціальної напруги в громадах, породжують конфронтацію між лісозаготівельниками, деревообробниками та  мешканцями громад.  Втілення таких обмежувальних та забороняючих рішень місцевими радами надаліпризведе до блокування роботи держлісгоспів, породить суттєвезменшення лісозаготівель, а відтак й реалізація необробленої деревини місцевим деревообробникам. Що в свою чергу приведе до скорочення робочих місць, зменшення поступлень до місцевих бюджетів тощо. 
Звертаємо увагу на нагальну необхідність проведення ревізії регуляторних актів місцевих рад в частиніправомірності встановлення обмежувальних та заборонних перепону діяльності держлісгоспів та зобов’язати привести прийняті рішення у відповідність до чинного законодавства. 
 Рекомендуємо Львівській обласній раді та Львівській обласній державній адміністрації провестироз’яснювальну роботу та надати правову допомогу новоствореним органам місцевого самоврядування на предмет дотримання чинного законодавства тасприяти оволодіннюними низки компетенцій щодо подальшого прийняття законних, всесторонньо зважених рішень. 
Громадська рада при ЛОУЛМГ висловлює сподівання на належне реагування та готова долучитись до заходів  організованих регіональними органами державної влади та місцевого самоврядування щодо налагодження плідної та конструктивної співпраці між лісогосподарськими підприємствами Львівщини та новоутвореними територіальними громадами. 
 
Прийнято на засідання Правління Громадської ради при Львівському ОУЛМГ.  
Протокол № 4від 13. 04. 2021р.                                                           
 
13.04.2021р.
 
Голова Громадської ради
при Львівському ОУЛМГ С. Білас
 
 
додаток №1
 
Перелік територіальних громад, які прийняли рішення  про запровадження механізмів громадського контролю за використаннямта відтворенням лісових ресурсів на їх території 
 
 
 
 
Стрілківська сільська рада Самбірського району № 34 від 30.12.2020 р.
Східницька селищна рада Дрогобицького району № 103 від 04.03.2021 р. 
Добромильська міська рада Самбірського району № 79 від 19.03.2021 р.
Ралівська сільська рада Самбірського району №…  від 23.03.2021 р.
Новокалинівська міська рада Самбірського району №849 від25.03.2021 р. 
Мостиська міська рада Яворівського району № 19 від 26.03.2021 р.
Бориславська міська рада Дрогобицького району № 167 від 30.03.2021 р. 
Дрогобицька міська рада Дрогобицького районувід №271 від 01.04.2021 р.
Трускавецька міська рада Дрогобицького районувід № 672 від 06.04.2021 р.
 

СЕЗОН ТИШІ

  З 1 квітня 2016 року в Україні уперше стала проводитися нова природоохоронна кампанія, - «сезон тиші», що має законодавчу основу, зокрема Закон України «Про тваринний світ». «Сезон тиші» це природоохоронний захід, упроваджений до виконання в Україні означеного вище Закону а саме, частини п’ятої ст. 39. Охорона середовища існування, умов розмноження, шляхів міграції тварин
 
  У період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня, забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах).
  Отже у період із 1 квітня до 15 червня у лісах та на об’єктах благоустрою заборонено будь-які заходи, що є джерелом підвищеного шуму та неспокою. Проведення будь-яких санітарних рубок, і в лісах, і в об'єктах зеленого насадження міст і населених пунктів.
Особи, які порушили вимоги «сезону тиші», будуть притягнуті до відповідальності згідно зі статтею 87 КУпАП та на них буде накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу від тридцяти до п’ятдесяти, а на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (посадові особи від 850 до 1190 грн, громадяни від 510 до 850 грн).
  Адже у квітні-травні у звірів та птахів приплід, якраз з’являється потомство. Шум може їх налякати і навіть змусити залишити гніздо чи нору – через це потомство може загинути. «Сезон тиші» є одним з чинників, що сприяє відтворенню популяції лісових звірів та птахів.
  Подібні місячники є в усіх без винятку країнах Європи, адже всі вони ратифікували Бернську конвенцію, основний природоохоронний документ Європи, яка власне вводить заборону розлякування тварин у сезон розмноження.
  Охорона біорізноманіття є частиною природоохоронного законодавства України та інших країн світу. Норма Закону має на меті збереження і зростання популяції диких звірів та птахів завдяки «сезону тиші».
 
 
Начальник відділу-головний
мисливствознавець Львівського ОУЛМГ Василь Бурмас
 

Бережіть ліс і землю від пожеж !

 
Весна – найпрекрасніша пора року. Однак  разом із теплом приходить і небезпека – можливість загорання сухостою, кущів, дерев, лісів, людських домівок.
Тому, щоб захиститися від вогню, необхідно суворо дотримуватись правил пожежної безпеки. Адже пожежа сама  собою не виникає, а є наслідком недбалості, безпечності та безгосподарності.
Ліс гостинно зустрічає всіх, хто шукає в ньому відпочинку, проте, він вимагає дбайливого до себе ставлення. Розумне користування дарами природи — невід’ємне право людини. Величезної шкоди лісам завдають лісові пожежі. 
Згідно із статистичними даними, з вини населення щорічно виникає 96-98 відсотків лісових пожеж. Охоплюючи лісові масиви, сільгоспугіддя, вогонь знищує все, що зустрічається на його шляху. Збитки від пожеж, завдані природі, відшкодовуються десятиріччями.
Відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в лісах України, які є обов’язковими для виконання всіма підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності) і громадянами, що з будь-яких причин перебувають у лісі, протягом пожежонебезпечного періоду забороняється: 
•         розводити багатя у лісі ;
 •         заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
 •         відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами спекетної погоди;
•         палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети;
•         викидати у лісі обмащене, просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я тощо;
•         заправляти пальним у лісі паливні баки під час роботи двигуна;
•         експлуатувати машини та інші механізми з несправною паливною та іскрогасною системою;
•         палити або користуватися відкритим вогнем під час проведення робіт з паливно-мастильними матеріалами (переливання пального, заправлення двигунів тощо);
•         використовувати на полюванні пижі, виготовлені з горючих або здатних тліти матеріалів.
Доводити до відома, що згідно зі статтею 77 Кодексу України "Про адміністративні правопорушення"   порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу  від  1530 до 4590 грн. для громадян і на посадових осіб – від 4590 до 15300 грн.
Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі,  тягнуть за собою накладення штрафу від 4590 до 15300 грн на громадян  і на посадових осіб – від 10710 до 30600 грн.
Тож  ДП “Славське лісове гсподарство” нагадуює: шановні краяни  у пожежонебезпечний сезон не слід запалювати багаття у хвойних насадженнях, у місцях із сухою травою,  під кронами дерев та на своїх садибах, що примикають до лісових масивів.
Не засмічуйте також ліс побутовими відходами, не влаштовуйте в них смітники.
Будьте уважними і обережними, зберігайте національне багатство України, своє життя і майно від вогню!  
 
 
 
Провідний інженер ОЗЛ
ДП «Славське лісове господарство»     
Павлишин П.З.
 

Колегія Львівського ОУЛМГ: охорона праці на виробництві та протипожежний захист лісів

 
  Сьогодні, 30 березня відбулося засідання колегії Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, яке провів начальник управління Анатолій Дейнека. 
 
Перший заступник начальника Львівського ОУЛМГ Ярослав Целень розповів про стан проведення національної інвентаризації лісів та виконання робіт з базового лісовпорядкування по Львівському ОУЛМГ.
 
 
Польові роботи з базового лісовпорядкування у лісах підприємств рівнинної частини області мають бути завершені до кінця року. Присутній на колегії головний технолог Львівської державної лісовпорядної експедиції Володимир Савчин окреслив основні питання, які повинні бути вирішеними при проведенні польових лісовпорядних робіт та зазначив про доцільність складення робочих графіків проведення польових робіт і їх оплати .
 
 
Щодо стану охорони праці на підприємствах Львівського ОУЛМГ доповів головний спеціаліст відділу лісових ресурсів, машин та технологій Василь Степанишин.
 
На підприємствах управління впродовж 2020 року проводилася та з початку 2021 року проводиться робота щодо створення працівникам безпечних і здорових умов праці, підвищення рівня культури виробництва та санітарно-побутового обслуговування працівників, профілактики виробничого травматизму.
 
 
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці» на підприємствах Львівського ОУЛМГ функціонує Система управління охороною праці та ризиками, в рамках якої розроблено Карти ідентифікації небезпек, оцінювання й усунення неприйнятних ризиків на робочих місцях.
 
Розроблено згідно Галузевої програми Комплексні заходи поліпшення стану безпеки та гігієни праці на 2021-2025 роки та намічено напрямки їх виконання.
 
 
Участь в колегії взяв начальник відділу нагляду в АПК та СКС Головного управління Держпраці у Львівській області Віктор Курило. У своєму виступі він звернув увагу, що з 10 березня 2021 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 року № 77, відновлено отримання дозволів Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки і закликав присутніх взяти участь у запланованих вебінарах з цього питання.
 
 
За результатами обговорення намічено спільні заходи з Головним управлінням Держпраці у Львівській області щодо покращення роботи з питань профілактики виробничого травматизму та створення працівникам безпечних і здорових умов праці.
 
Про готовність державних лісогосподарських підприємств до пожежонебезпечного періоду колегію поінформував головний спеціаліст відділу охорони, захисту лісу та мисливського господарства Роман Музика.
 
Доповідач зазначив, що лісогосподарські підприємства управління в 2021 році провели заходи по підвищенню ефективності протипожежних робіт, профілактиці та охороні лісів від пожеж. Він також окреслив основні причини виникнення пожеж - порушення правил пожежної безпеки в лісах, випалювання населенням та різними суб’єктами господарювання сухої рослинності та її залишків.
 
З настанням весни почастішали випадки випалювання сухої рослинності на сільськогосподарських угіддях та полях, що  може спричинити поширення вогню в лісові масиви. У зв’язку з цим, необхідно забезпечити проведення широкої роз’яснювальної роботи з населенням  та засобами масової інформації на протипожежну тематику та постійне патрулювання лісових масивів з метою охорони лісів від пожеж.
 
Також на засіданні розглянуто питання щодо стану охорони лісів та завдання щодо підвищення ефективності проведення лісоохоронних заходів. Зокрема акцентовано увагу щодо покращення результативності проведення рейдів з охорони лісів від лісопорушень та подання керівниками підприємств пропозицій до районних державних адміністрацій щодо необхідності проведення спільних нарад за участю правоохоронних органів для напрацювання та затвердження спільних заходів з питань охорони лісів.
 
Голова колегії відмітив, що питання охорони праці, протипожежного захисту лісів та охорони лісів від незаконних рубок потребують повсякденної уваги і керівникам підприємств необхідно тримати їх на постійному  контролі.
 
Анатолій Дейнека повідомив колегію щодо цифрової трансформації у сфері лісового господарства, дане питання розглядалось напередодні на колегії Державного агентства лісових ресурсів України. Зокрема він окреслив, які завдання запланували реалізувати в частині цифрових технологій, зокрема переведення матеріалів лісовпорядкування з паперового в цифровий формат, а також надання адміністративних послуг та дозвільних документів у цифровому форматі.
 
По всіх питаннях порядку денного колегія ухвалила відповідні рішення.

Оптимізація мережі лісгоспів – крок в інституційній реформі лісової галузі

 
  У Львівському обласному управлінні лісового та мисливського господарства під головуванням начальника управління Анатолія Дейнеки пройшла нарада з питання оптимізації мережі державних лісогосподарських підприємств області.
 
  Головуючий зазначив, що трансформації, які відбулися в Україні за роки Незалежності, глобальні кліматичні зміни вимагають адаптації лісового господарства до вимог сучасності.
 
  Досягнути цього без докорінного реформування галузі неможливо. Це очевидно і для суспільства і для лісівників. Реформування лісового господарства має базуватися на таких головних напрямках:
 
- перегляді правових і нормативних засад функціонування галузі;
- зміні моделі оподаткування і фінансування;
- удосконаленні інституцій.
 
  Узгодження напрямків реформування між учасниками лісових відносин (громадські інституції, лісопромисловці  і деревинообробники, лісівники, екологи, влада (державна і місцева)) та їх донесення до суспільства  - запорука успіху.
 
  Лісівники Львівщини мають напрацьовані пропозиції до кожного з напрямків реформування лісового господарства.
 
  Щодо удосконалення інституцій, то оптимізація  мережі державних лісогосподарських підприємств Львівщини дасть можливість:
 
- вирівнювання ресурсної бази підприємств управління;
- вирівнювання фінансових ресурсів підприємств управління;
- оптимізації адміністративних витрат;
- підвищенні ефективності використання державного майна;
- збільшенні інвестиційних можливостей оптимізованих підприємств;
- підвищення доходів працівників.
 
 Анатолій Дейнека також акцентував увагу на ризиках при здійсненні оптимізації мережі державних лісогосподарських підприємств Львівщини:
 
- складнощі отримання земель лісогосподарського призначення для ведення лісового господарства;
-можливому припиненні права на спеціальне використання лісових ресурсів без відповідних змін у законах і нормативній базі;
- довгій процедурі виготовлення нових матеріалів лісовпорядкування, проведення Оцінки впливу на довкілля та - - встановлення лімітів на спеціальне використання лісових ресурсів;
- раціональному використанні нерухомого та рухомого майна;
- втрати фахових працівників внаслідок оптимізації;
- можливої негативної реакції місцевої влади.
 
  Мінімізація зазначених ризиків – завдання для керівництва та фахівців управління та лісгоспів.
 
  На нараді головуючим була надана можливість висловити свої думки кожному бажаючому.
 
 Думки керівників лісгоспів варіювали від розуміння необхідності оптимізації мережі лісогосподарських підприємств до застережень, що це може призвести до негативних наслідків.
 
 Голова Львівської обласної організації профспілки  Василь Максимець акцентував увагу на виваженості у підході до оптимізації, зокрема в частині скорочень персоналу.
 
 З огляду на те, що лісогосподарські підприємства Львівського ОУЛМГ проходять базове лісовпорядкування (за винятком Сколівського і Славського, які завершили його у минулому році) у поточному році, то є можливість проходження лісовпорядкування вже оптимізованими підприємствами на наданих для ведення лісового господарства землях у нових межах.
 
 Анатолій Дейнека також повідомив, що для опрацювання питання надання земель лісогосподарського призначення оптимізованим лісогосподарським підприємствам 11 березня у Львівській обласній державні адміністрації буде проведено робочу нараду під головуванням заступника голови Львівської ОДА за участі керівників Департаменту містобудування Львівської ОДА, Дерджгеокадастру, юридичної служби ЛОДА та лісівників.
 
 Для уникнення ризику втрати доходів бюджетами ОТГ від припинення діяльності юридичної особи (лісгоспу) вбачається доцільним розщеплювати платежі до місцевого бюджету (включно з ПДФО) з прив’язкою до місця проведення виробничої діяльності (зокрема, заготівлі деревини).
 
 Питання проведення базового лісовпорядкування буде обговорено на березневій колегії Львівського ОУЛМГ. Головуючий також запропонував голові обкому профспілки Василю Максимцю долучитися до опрацювання проектів штатних розписів оптимізованих лісогосподарських підприємств з метою збереження фахового потенціалу галузі області та проведення роз’яснювальної роботи в трудових колективах.
 
 Підсумовуючи обговорення питання оптимізації мережі державних лісогосподарських підприємств області, начальник Львівського ОУЛМГ Анатолій Дейнека дав доручення фахівцям управління за напрямками у співпраці з керівниками лісгоспів доопрацювати запропонований варіант оптимізації мережі лісогосподарських підприємств для подання його в Державне агентство лісових ресурсів України.

Податки від лісгоспів — об’єднаним територіальним громадам

  На сесійному засіданні Львівської обласної ради заслухано інформацію начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства  Анатолія Дейнеки щодо реформування державних лісових господарств, які входять до сфери управління та координації Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства.
 
 
  Анатолій Дейнека розповів про підходи до реформування галузі, зокрема оптимізації мережі державних лісогосподарських підприємств.
  На даний час обговорюється питання про укрупнення державних лісогосподарських підприємств області у межах новостворених адміністративних районів. 
   Анатолій Дейнека відповів на всі поставлені депутатами обласної ради питання. Їх, зокрема, цікавили питання недопущення скорочення працівників та зменшення податків та обов’язкових платежів у бюджети ОТГ.
  Доповідач зазначив, що оптимізація мережі лісогосподарських підприємств не призведе до скорочення працівників у виробничих підрозділах (лісництвах, цехах переробки деревини, нижніх складах…), оскільки не передбачається їх ліквідація.
  Питання апаратів управління оптимізованих підприємств має вирішуватися, виходячи із максимального збереження фахового потенціалу.
  Оскільки державні лісогосподарські підприємства є одними із найбільших наповнювачів державного та місцевих бюджетів Львівщини, то депутатів та голів ОТГ цікавили питання чи не втратять надходжень від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО)  внаслідок реформування.
  У відповідь Анатолій Дейнека зазначив, що укрупнені лісогосподарські підприємства будуть складатися із відокремлених підрозділів (лісництв, цехів переробки деревини, нижніх складів, автоколон…).
  Згідно з чинним Бюджетним і Податковим кодексами України сплата ПДФО здійснюється за місцем знаходження відокремленого підрозділу. Відтак, стривоженість про втрату надходжень ПДФО внаслідок зміни місця юридичної особи абсолютно невиправдана.
  Анатолій Дейнека висловив готовність до діалогу зі всіма учасниками лісових відносин з обговорюваного питання.
  Депутати взяли до відома інформацію начальника Львівського ОУЛМГ Анатолія Дейнеки та акцентували увагу на необхідності зваженого підходу у питаннях реформування лісового господарства.
  Принагідно, начальник управління подякував депутатам за рішення про фінансування обласної цільової Програми розвитку лісового господарства Львівщини на 2017-2021 рік та фінансову підтримку проекту будівництва інноваційного лісорозсадницького комплексу з вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою.
  До слова, депутати на цьому засіданні проголосували за виділення 5 млн.грн. на розвиток лісового господарства області.
 

З Мiжнародним Днем лiciв!

 
21 березня відзначають Міжнародний день лісів. Щороку він проходить під різними гаслами. Цьогорічне гасло «Відновлення лісів: шлях до відродження та добробуту».
З 21 березня у Міжнародний день лісів розпочинається лісівнича акція Державного агентства лісових ресурсів України  «Створюємо ліси разом!», яка триватиме до Дня довкілля -  17 квітня 2021 року.
Пріоритетом  роботи лісівників Львівщини є збереження та відновлення лісів області. На 2021 рік орієнтовні обсяги лісовідновлення заплановані на площі на площі 1658,7 га, а саме: лісових культур 688,6 га, природнього поновлення – 970,1 га. Щорічно лісівники висаджують близько 5 млн сіянців основних деревних лісоутворюючих порід!
Ліс починається з насіння. Львівщина є одним із лідерів в Україні з організації та ведення лісокультурного виробництва.Державне підприємство «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр» спеціалізується на вирощуванні садивного матеріалу з використанням сучасних технологій в лісовому насінництві та лісорозсадницькій справі. При цьому, вирощування сіянців із закритою кореневою системою надає можливість розширити терміни садіння та відповідно створювати продуктивні, біологічні стійкі насадження протягом всього вегетаційного періоду. На сьогодні у ДП «Львівський ЛСНЦ» вирощуються сіянці біотично стійких, високопродуктивних  лісових порід для відновлення лісів Карпат та рівнинної частини:   ялиці білої, бука лісового, сосни звичайної, дуба звичайного, модрини європейської, псевдотсуги та ін. За один рік планується вирощувати 3,5 млн. сіянців із закритою кореневою системою.
Лісівники Львівщини приєднуються до відзначення  Міжнародного дня лісів стартом посіву лісового насіння у сезоні лісовирощування 2021 року. 
У касети із субстратом сьогодні лягли перші насінини сосни звичайної, висіяні на суперсучасній роботизованій лінії шведської компанії ВСС. За кілька тижнів вони проростуть зеленими пагінцями у високотехнологічних теплицях з регульованим кліматом і автоматичним поливом, зміцніють на полях дорощування протягом вегетаційного періоду, щоб стати могутніми деревами у майбутніх українських лісах.
 
 
 
 
А до виходу на проектну потужність лісорозсадницького комплексу Львівського лісонасіннєвого центру державними лісогосподарськими підприємствами проведена значна робота для забезпечення всіх видів лісокультурних робіт високоякісним садивним матеріалом основних лісоутворюючих порід. З цією метою в області функціонує мережа лісових розсадників в кількості 148 одиниць загальною площею 101га.
 
За сприятливих погодних умов та по мірі сходження снігу буде проводитись відновлення лісів. Спільні заходи з садіння лісу за участі громадськості та всіх бажаючих відбудуться 10 квітня на локаціях державних лісогосподарських підприємств Львівського ОУЛМГ в рамках глобального екологічного проєкту «Озеленення планети».
Окрім того, протягом Акції «Створюємо ліси разом» державними лісогосподарськими підприємствами будуть проводитись інформаційні та роз’яснювальні заходи щодо ролі та важливості лісів для існування життя на планеті, значення праці лісівника в забезпеченні створення, охорони та захисту лісових насаджень.
Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства щиро вітає лісівників, друзів та симпатиків лісу з Міжнародним днем лісів!
 
Довідково. Традиція святкування Дня лісу була заснована в 1971 році під час загальних зборів Європейської конфедерації сільського господарства, метою яких було обговорення важливості вміння цінувати значення власних лісових ресурсів. Так і зародилася ідея проголошення Всесвітнього дня лісівництва, яка одразу ж була підтримана Організацією ООН з питань продовольства і сільського господарства. Європейська конфедерація сільського господарства зазначила, що Всесвітній день лісівництва потрібно використовувати для розповсюдження інформації щодо всіх аспектів багатства лісу, представлених з трьох точок зору: виробництво, захист, і відновлення. 
З метою просування сталого управління і збереження лісових ресурсів Генеральна Асамблея ООН на вісімдесят третьому пленарному засіданні 20 грудня 2006 оголосила 2011 рік Міжнародним роком лісів і закликала уряди, систему ООН, відповідні неурядові організації, приватний сектор та інші суб'єкти докладати всі зусилля для підвищення поінформованості громадськості та розвивати програми з раціонального використання, збереження та сталого розвитку лісів.
Офіційно Генеральна асамблея ООН проголосила «Міжнародний рік лісів» 31 грудня2010 року. Офіційне відкриття Міжнародного року лісів відбулося в рамках дев'ятої сесії Форуму ООН з лісів під час проведення сегменту високого рівня (2-3 лютого 2011 р.).
У 2012 році Генеральною Асамблеєю ООН офіційно проголошено 21 березня міжнародним Днем лісів. 
 

Пожежа - стихійне лихо

 Пожежа — стихійне лихо, що має катастрофічні наслідки для природи й людей. Найчастіше лісова пожежа провокується людською недбалістю: не загашені багаття, кинуті недопалки, іскри вихлопів. Рідше вона починається в результаті удару блискавки в сухостійне дерево або внаслідок тривалого тертя дерев. Найбільш пожежонебезпечними ліси стають у період сухої та спекотної погоди . 
 
 
 Аби уникнути подібного, слід пам'ятати, що розкладати вогнища й застосовувати відкритий вогонь у лісі забороняється! За сухої погоди достатньо найменшої іскри, щоб спалахнуло велике полум'я, особливо у хвойному лісі. Забороняється розпалювати багаття на нескошених сінокосах, поблизу копиць сіна, скирт соломи. Пожежну небезпеку становлять і старі пні та сушняк.
 Слід дуже пильно наглядати за дітьми, адже, користуючись свободою, вони можуть підпалити чагарник чи сушняк. Їхні пустощі з вогнем – дуже небезпечні. 
 Причини загорянь лісових масивів можуть бути найрізноманітнішими. Майже 90 % лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки поводження з вогнем в місцях праці та відпочинку. Лісові пожежі поділяються на низові та верхові. Під час низових пожеж вогонь поширюється земним настилом, вигоряє суха трава та листя, що лежить на землі, починають горіти знизу стовбури дерев. 
 Найпоширеніший засіб гасіння — нахльостування полум'я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу й завдавати хльостких ударів, неначе замітаючи полум'я в бік, на вигорілу площу. Збивши основне вогнище, під час наступного удару по цьому місцю віник затримують, притискаючи до палаючої кромки, і повертають, що дозволяє горючим матеріалам остигнути. Група з трьох-п'яти осіб за 40–50 хв. може загасити пожежу нахльостуванням її кромки завдовжки 100 м.
 Також для гасіння лісових пожеж використовують спосіб закидування кромки пожежі рихлим ґрунтом, який викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, що забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають уподовж неї.
 Ґрунт, що потрапляє на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. Для гасіння спочатку збивають полум'я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту завтовшки 6–8 см. Крім цього, якщо поблизу є водоймище, вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків. 
 Пам’ятайте, що ліс – наша спільна домівка, яку потрібно оберігати. Через людську байдужість може загинути цілий живий організм, який функціонує як годинник, механізму якого не збагнути, якщо не поважати природу, не прислухатися до кожного її подиху, шелесту кожної травинки й листочка, поруху кожної найменшої комашки, яка незважаючи на свою на перший погляд малу значимість є безцінною частинкою природи. Вогонь може зруйнувати все це вмить. Проте на відновлення цього природнього механізму потрібно буде не один десяток років. Замисліться про це і не будьте байдужими. 
 Кожен, хто помітив вогонь у лісі, зобов'язаний негайно вжити заходів для його гасіння. Якщо зробити це власними силами неможливо, слід проінформувати  про пожежу в лісництво, лісгосп або сільську раду, (служба порятунку - “101”, телефон чергового  ДП “Славське лісове господарство”- (03251)  4-23-67. 
 
 
Провідний інженер ОЗЛ
ДП «Славське лісове господарство»     
Павлишин П.З.
 

Податки від лісгоспів — об’єднаним територіальним громадам

 На сесійному засіданні Львівської обласної ради заслухано інформацію начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства  Анатолія Дейнеки щодо реформування державних лісових господарств, які входять до сфери управління та координації Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства.
 
 
 Анатолій Дейнека розповів про підходи до реформування галузі, зокрема оптимізації мережі державних лісогосподарських підприємств.
 На даний час обговорюється питання про укрупнення державних лісогосподарських підприємств області у межах новостворених адміністративних районів. 
Анатолій Дейнека відповів на всі поставлені депутатами обласної ради питання. Їх, зокрема, цікавили питання недопущення скорочення працівників та зменшення податків та обов’язкових платежів у бюджети ОТГ.
Доповідач зазначив, що оптимізація мережі лісогосподарських підприємств не призведе до скорочення працівників у виробничих підрозділах (лісництвах, цехах переробки деревини, нижніх складах…), оскільки не передбачається їх ліквідація.
 Питання апаратів управління оптимізованих підприємств має вирішуватися, виходячи із максимального збереження фахового потенціалу.
 Оскільки державні лісогосподарські підприємства є одними із найбільших наповнювачів державного та місцевих бюджетів Львівщини, то депутатів та голів ОТГ цікавили питання чи не втратять надходжень від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО)  внаслідок реформування.
 У відповідь Анатолій Дейнека зазначив, що укрупнені лісогосподарські підприємства будуть складатися із відокремлених підрозділів (лісництв, цехів переробки деревини, нижніх складів, автоколон…).
Згідно з чинним Бюджетним і Податковим кодексами України сплата ПДФО здійснюється за місцем знаходження відокремленого підрозділу. Відтак, стривоженість про втрату надходжень ПДФО внаслідок зміни місця юридичної особи абсолютно невиправдана.
 Анатолій Дейнека висловив готовність до діалогу зі всіма учасниками лісових відносин з обговорюваного питання.
  Депутати взяли до відома інформацію начальника Львівського ОУЛМГ Анатолія Дейнеки та акцентували увагу на необхідності зваженого підходу у питаннях реформування лісового господарства.
 Принагідно, начальник управління подякував депутатам за рішення про фінансування обласної цільової Програми розвитку лісового господарства Львівщини на 2017-2021 рік та фінансову підтримку проекту будівництва інноваційного лісорозсадницького комплексу з вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою.
 До слова, депутати на цьому засіданні проголосували за виділення 5 млн.грн. на розвиток лісового господарства області.
 

Охорона червонокнижних видів рослин – завдання кожного

Територія ДП «Славське лісове господарство» складає 24654 га, з яких близько 1000 га – нелісові землі: пасовища, галявини, луки, вкриті різнотрав’ям. Серед різноманітних трав’яних видів значну кількість (понад 20 видів) становлять червонокнижні види рослин. Причин зникнення окремих видів рослин у природі є декілька: зміна кліматичних умов, косіння, випасання худоби, розорювання земель, зривання на букети, використання лікарської сировини, висаджування на присадибних ділянках. Тобто, найбільший негативний вплив несе діяльність людини. 
 
З метою охорони раритетного різноманіття Урядом країни передбачено ряд законів та постанов. Зокрема, у 1992 році прийнято Закон України «Про природно-заповідний фонд України», а також супутні законодавчі акти для охорони природи: Постанова Кабінету Міністрів України (КМУ) «Про Концепцію збереження біологічного різноманіття України» (1997 р.), Закон України «Про рослинний світ» (1999 р.), Закон України «Про тваринний світ» (2001 р.). Охорона раритетних рослинних угруповань забезпечується Постановою КМУ «Про затвердження Положення про Зелену книгу України» (2002 р.) тощо. 
Список тварин і рослин, які потребують охорони та відтворення, відображені у Червоній книзі України (ЧКУ), у якій для оцінки стану та ступеня загрози видів виділено сім категорій раритетності: зниклі (0), зникаючі (І), вразливі (ІІ), рідкісні (ІІІ), невизначені (IV), недостатньо відомі (V), відновлені (VI).
За кілька останніх років на території держлісфонду Славського лісгоспу значно розширився ареал зростання  таких раритетних рослин як шафран (крокус) Гейфеля (Климецьке та Сможанське лісництва),  любка зеленоквіткова, підсніжник білосніжний,  родіола рожева, лунарія оживаюча, види роду пальчатокорінник (Опорецьке, Рожанське та Тухлянське лісництва) та багато інших. Однак, через надмірне рекреаційне навантаження та значну заготівлю лікарської сировини місцевим населенням, спостерігається і зменшення  території зростання окремих рідкісних видів рослин, а саме: білоцвіт весняний, арніка гірська, дзвоники карпатські… З метою їхньої охорони та відтворення, підприємством ведеться постійний моніторинг раритетних видів, зазначається місце зростання, досліджуються особливості їх співжиття з іншими видами тощо. Окрім того, діяльність Славського лісгоспу координується Лісовою Наглядовою Радою (FSC), одним з основних завдань якої є охорона рослинного та тваринного світу. 
Охорона навколишнього середовища не повинна обмежуватись лише діяльністю лісогосподарського підприємства, а й має бути першочерговим завданням кожного громадянина. Тільки така співпраця допоможе зберегти та відновити природне різноманіття нашої держави.
 
Провідний інженер л.к.
ДП «Славське л/г»
ЛЕЛЯК В.В.

Більше статей...

 1. ЗАПОБІГАННЯ ПРОЯВАМ КОРУПЦІЇ
 2. Показник лісогосподарської діяльності підприємства
 3. Як придбати легальну новорічну ялинку? ПРЕС-РЕЛІЗ ЛЬВІВСЬКОГО ОУЛМГ про проведення ялинкової кампанії 2020-2021 років.
 4. «Нагодуй птахів взимку»
 5. ЯЛИНКОВА КАМПАНІЯ 2020 — 2021 роки
 6. Меморандум в дії: природні старовірові ліси Львівщини отримають природоохоронний статус
 7. Обсяг заготівлі деревини за 9 місяців 2020 року
 8. Тепло і затишок в хату
 9. Акція з осіннього висаджування дерев на Львівщині (відео)
 10. «Озеленення України» на Львівщині!
 11. Акція “1 000 000 дерев за 1 добу”
 12. Місцерозташування лісових ділянок в розрізі обласних управлінь, установ, підприємств та орієнтовні обсяги відтворення лісів (лісовідновлення, лісорозведення шляхом садіння ) в лісах Держлісагентства на осінь 2020 року
 13. Вітання голови Львівської ОДА Максима Козицького з Днем працівника лісу
 14. Своє професійне свято, День працівника лісу, колектив Славського лісгоспу відзначив відкриттям чергової новозбудованої лісової автомобільної дороги
 15. РОБОЧИЙ ВІЗИТ ГОЛОВИ ДЕРЖАВНОГО АГЕНСТВА ЛІСОВИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
 16. Збережені пам’ятки природи
 17. Андрій Заблоцький: Ліс – не дамба для запобігання паводкам та утримання води
 18. Зміни клімату: то сухо, то заливає
 19. Держлісагентство: перевірити законність заготівлі та походження деревини можна онлайн
 20. Кожен висаджений сіянець потребує лісівничої уваги
 21. САДИТИ ЛІС МОЖНА І ЛІТОМ – ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД
 22. Робота державної лісової охорони – на постійному контролі!
 23. Карпати будуть зелені!!!
 24. Лісова охорона на варті!
 25. Держлісагентство: У лісах проведено 16,2 тис. рейдів з попередження незаконних рубок
 26. ЛІС САДЯТЬ – ПРО МАЙБУТНЄ ДБАЮТЬ!
 27. Некролог
 28. Держлісагентство: Обсяг незаконних рубок зменшився на 34%
 29. ЗБЕРЕЖЕМО ЗДОРОВ’Я І ЛІСИ РАЗОМ
 30. Уже відновлено 22,3 тис. га лісу, на яких висаджено 122 млн дерев, - Андрій Заблоцький
 31. Оподаткування лісового господарства: реформа, час якої настав
 32. Гарячі будні лісівників: випробовування вогнем.
 33. Напрямки використання заготовленої деревини
 34. Законопроект щодо запровадження національної інвентаризації лісів готується до другого читання
 35. Садимо ліс в умовах карантину
 36. Пожежа в Козьовій: підпалювач встановлений.
 37. Шановні краяни!
 38. До уваги жителів Львівщини! Роз’яснення щодо обмеження відвідування лісів у зв’язку із запобігання поширення коронавірусної інфекції і недопущення лісових пожеж.
 39. У Карпатах вже висаджено 2,2 млн дерев, - Андрій Заблоцький
 40. Палії трави - клопіт для лісівників
 41. Від сьогодні у лісах стартує "сезон тиші"
 42. Держлісагентство: з початку року виникло 180 лісових пожеж, половина з них - за останній тиждень
 43. Пожежа — це лихо!!!
 44. До Міжнародного дня лісів уже висаджено 100 мільйонів дерев, - Андрій Заблоцький
 45. Місячник озеленення, прибирання та благоустрою і Дня довкілля
 46. На Львівщині розпочалася весняна лісокультурна кампанія 2020 року
 47. У В А Г А ! Заходи щодо запобігання поширенню короновірусу COVID – 19 у ДП “Славське лісове господарство”
 48. ПАМ ЯТКА щодо превентивних заходів протидіїі коронавірусу COVID-19 по ДП «Славський ЛГ»
 49. Найбільша чисельність зубрів в Україні - на Львівщині
 50. Всеукраїнська акція «Відновлюємо ліси разом» призупиняється у зв’язку з обмеженнями на організацію масових заходів
 51. Держлісагентством запроваджено заходи стосовно запобігання занесенню і поширенню гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19
 52. Підсумки торгів необробленою деревиною заготівлі першого кварталу 2020 р.
 53. Орієнтовні обсяги заготівлі деревини на 2020 рік.
 54. Колегія лісівників Львівщини: раціональне використання, збереження та відтворення лісових ресурсів області
 55. ОГОЛОШЕННЯ
 56. Охорона червонокнижних ранньоквітучих рослин — завдання кожного
 57. НАРАДА З ПИТАНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ ЗА УЧАСТЮ ПОСАДОВИХ ОСІБ ДЕРЖПРАЦІ УКРАЇНИ
 58. На Львівщині заплановано провести лісовідновлення на площі біля 2000 га
 59. Навчання продовжується
 60. У парламентському екологічному Комітету обговорили питання мисливства
 61. До уваги лісокористувачів та деревообробників! Орієнтовний графік електронних аукціонів з продажу деревини
 62. ОБЛІК МИСЛИВСЬКОЇ ФАУНИ В УГІДДЯХ ЛЬВІВЩИНИ
 63. Законопроект про запровадження Національної інвентаризації лісів прийнятий у першому читанні
 64. Стартував експериментальний проект реалізації деревини через е-аукціони
 65. У Львівському ОУЛМГ покращилась охорона лісів від лісопорушень.
 66. Лісове господарство Львівщини: результати 2019 року та перспективи розвитку
 67. Міжвідомча нарада з охорони лісів від незаконних рубок
 68. Підсумки роботи деревообробних підрозділів лісогосподарських підприємств Львівського ОУЛМГ за 2019 рік
 69. Підсумки лісогосподарської діяльності державного підприємства “Славське лісове господарство” за 2019 рік
 70. Інформація про заготівлю та реалізацію деревини в Україні буде загальнодоступною, - Андрій Заблоцький
 71. Будівництво лісових доріг державними підприємствами Львівського ОУЛМГ.
 72. 2019 рік: рекордитаздобутки лісівників Львівщини
 73. Рентна плата для лісової галузі буде зрозумілою та прозорою - Парламент ухвалив відповідні зміни
 74. Голова Держлісагентства розповів про концепцію змін у лісовій галузі
 75. Рішення Уряду в дії: 25 мільйонів кубометрів деревини на рік та обов'язковість електронного обліку деревини для всіх лісокористувачів
 76. Перші підсумки виробничої діяльності за 2019 рік
 77. НАРАДА КОРИСТУВАЧІВ МИСЛИВСЬКИХ УГІДЬ ЛЬВІВЩИНИ: ПЕРЕПИС ЗВІРІВ, АФРИКАНСЬКА ЧУМА, БОРОТЬБА З БРАКОНЬЄРСТВОМ
 78. Уряд послідовно знищує тіньові ринки, - Олексій Гончарук
 79. ЯЛИНКОВА КАМПАНІЯ 2019 — 2020 роки
 80. Ялинкова кампанія 2019-2020 років на Львівщині
 81. Уряд запускає пілотний проект е-аукціонів продажу деревини на "Prozorro.Продажі" з квітня 2020 року
 82. Уряд затвердив Порядок проведення моніторингу внутрішнього споживання деревини
 83. ЯЛИНКОВА КАМПАНІЯ 2019-2020
 84. Завдання з лісовідновлення виконані
 85. Держлісагентство відкрило статистику цін та е-аукціон на деревину
 86. Проєкт "Ліс у смартфоні" крокує Україною
 87. Прийнятий Парламентом Закон щодо заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону відповідає науковим обґрунтуванням
 88. Парламент вдосконалив законодавство щодо заборони суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону
 89. На Львівщині триває осіння лісокультурна кампанія
 90. Ліс у смартфоні: Держлісагентство запустило пілотний проєкт e-реєстру заготівлі деревини та онлайн-карту рубок
 91. У державних лісогосподарських підприємствах Львівщини проходить черговий наглядовий аудит з лісової сертифікації
 92. Парламент захистив українські ліси від концесії
 93. КОРОЇД у лісах Європи!!!
 94. Верховний Суд України визнав законним наказ Мінприроди, за яким лося внесено до Червоної книги України
 95. ДЕРЖЛІСАГЕНТСТВО КООРДИНУВАТИМЕТЬСЯ ЧЕРЕЗ МІНЕКОЕНЕРГО
 96. Парламент захистив українські ліси від концесії
 97. Як формується ціна на лісопродукцію.
 98. Народні депутати України про лісову галузь
 99. Потрібні комплексні та виважені рішення для лісової галузі, - нардеп Валерій Давиденко
 100. Лісівники уособлюють єдність українського народу, - нардеп Ольга Василевська-Смаглюк