Офіційний сайт
Державне підприємство
"Славське лісове господарство"

Чому британська компанія представила замовний звіт у ВРУ та кому вигідне банкрутство українських лісгоспів – експерт

5 листопада у Верховній Раді України відбувся круглий стіл щодо міжнародних аспектів корупційних зловживань при торгівлі українською деревиною. Захід пройшов за ініціативи голови Комітету у закордонних справах Ганни Гопко та секретаря Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Остапа Єднака у співпраці з британською неурядовою організацією "Earthsight".
Після оприлюднення результатів дослідження експерт із науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації Висоцька проаналізувала доповідь закордонної організації та дійшла висновків, що вона містила ознаки маніпулювання та підтасування даних, які у ВРУ виставили за чисту монету.
 
 
"Викликає сумнів легальність роботи з оцінювання законності місць рубок громадянами іншої країни та перевірок легальності продажу деревини. Дослідження не підтверджені відповідними статистичними даними та офіційними документами, не зазначено конкретні лісогосподарські підприємства, в яких нібито збирали інформацію. Автори користуються переважно матеріалами жовтої преси, що не дає наукового та законного підґрунтя для зроблених висновків і ставить під сумнів незалежність компанії, що проводила "розслідування" – зазначає експерт.
 
 
Зокрема, в ході аналізу вона дала визначення основних проблемних питань, які, на її думку, були сфабриковані на круглому столі організацією "Earthsight".
За словами дослідниці, фактаж доповіді організації не підтверджений відповідними статистичними даними та офіційними документами, а також у ній не зазначені конкретні лісогосподарські підприємства. Наприклад, для того, щоб проконтролювати дотримання законодавства під час експорту деревини, компанія мала б представити результати офіційних запитів щодо надання відповідних фінансових документів, а також залучити представників підприємств для проведення досліджень у лісовому фонді, чого зроблено не було.
"Викликає велике здивування те, що автори так званого "розслідування" не зверталися ані до лісогосподарських підприємств, ані до інших фахівців лісового господарства, що не відповідає міжнародним практикам щодо прозорості та неупередженості під час проведення подібних робіт" – зазначає Висоцька.
Також вона помітила некоректну інформацію щодо структури лісового фонду та лісистості України.
"Автори "доповіді" посилаються на 412 джерел, зокрема 131 повідомлення преси чи посилання на інтернет-видання. Серед 13 наведених посилань на судові справи 10 мають або помилки у назві, або незрозуміле походження, 32 джерела – це приватне листування та матеріали особистих розмов. Зі всього списку джерел лише 13 статей (або 3 %) мають прізвище автора, а 23 (або 6 %) є нормативними офіційними відповідями та офіційними документами".
На думку експерта, той факт, що працівники системи лісового господарства запитів від "Earthsight" не отримували та особисто не спілкувалися із ними, може свідчити про замовлення цього матеріалу з метою висвітлити в негативному контексті діяльність лісової галузі України.
Вона напряму піддає сумніву факт проведення досліджень компанією.
"У матеріалах доповіді британської неурядової організації "Earthsight" видно ознаки маніпулювання та підтасування даних із метою надання гучного висновку. Викликає сумнів легальність роботи з оцінювання законності місць рубок громадянами іншої країни та перевірок легальності продажу деревини. Дослідження не підтверджені відповідними статистичними даними та офіційними документами, не зазначені конкретні лісогосподарські підприємства, в яких нібито збирали інформацію" – стверджує Висоцька.
За даними дослідниці, Україна наразі втрачає 1,5 млн доларів валютних надходжень, зокрема, "Укрзалізниця" втрачає 800 тисяч євро через відсутність попиту на перевезення деревини. Загалом, наша країна втратила 2,3 мільйона доларових надходжень в бюджет.
Також вона запевняє, що банкрутство лісових господарств вигідне олігархам, адже потім вони зможуть придбати їх за копійки.
"Своїм звітом організація "Earthsight" робить спроби витіснити Україну з частини економічно вигідних зовнішніх ринків збуту лісоматеріалів. Джерела фінансування компанії невідомі й це наштовхує на думку про замовлення олігархами, які хочуть монополізувати ринок" – підсумовує дослідниця.
Висоцька впевнена, що усі ці факти є ознаками прямої загрози втрати постійних покупців українських лісоматеріалів, а сумнівне дослідження організації "Earthsight" ставить під пряму загрозу економічні національні інтереси та завдає шкоди іміджу України в очах міжнародної спільноти та партнерів.
Необ’єктивність дослідження помітила і посол Австрії в Україні Герміне Поппеллер під час круглого столу "Міжнародні аспекти корупційних зловживань при торгівлі української деревиною" у ВР і зазначила, що висновки доповіді британської неурядової організації "Earthsight" про контрабанду українського лісу до країн ЄС без конкретних доказів є невиправданими.
"У цьому звіті австрійські підприємства, так само як і місцеві українські, а також Держлісагентство, органи митниці звинувачуються в тотальній вирубці в Карпатах і в тому, що вони здійснюють контрабанду лісу з України. Ці звинувачення проти цілого сектора господарювання, проти австрійських компаній без наведення конкретних доказів є невиправданими та надзвичайно непрофесійним", – цитує її "УНІАН".
Присутні на круглому столі голова Товариства лісівників України Юрій Марчук та головний завідувач сектору міжнародних відносин, науки та зв'язку з громадськістю Держлісагентства Любов Полякова теж наголосили на невідповідності даних у дослідженні англійської організації.
 

Популізм вбиває ліс!

 
Як бездумне заповідання перетворило урочище «Маківка» в лісовий могильник. 
Вже більше двох років тому Кабінет міністрів України прийняв постанову (від 23 березня 2016 р. № 213), яка забороняє всі види поступових та суцільних рубок формування і оздоровлення лісів у заповідних зонах біосферних заповідників, національних природних і регіональних ландшафтних парках, природних заповідниках, пам’ятках природи, заповідних урочищах.
 
 
Для пересічного українця, який не розуміє специфіки ведення лісового господарства і тим паче не заглиблюється у його проблематику - таке рішення звучить однозначно позитивно. Повна заборона вирубувати дерева в заповідних місцях – мало на що українці можуть ще так однозначно вказувати – перемога. Однак, де-факто – ця заборона популістська і призвела до втрати величезної частини насаджень у заповідних зонах – дерева всихають і без санітарних рубок та нових насаджень цей процес не зупинити.
Парадокс у тому, що заборонну постанову (в тім, як й інші нормативно-правові акти, які стосуються діяльності лісової галузі) прийняли без консультації чи тим паче участі жодного представника лісової галузі. І це при тому, що про масштабне всихання хвойних дерев в Україні лісівники та науковці говорять вже більше 30 років. Наслідки цього популізму сьогодні добре помітні на горі Маківка. Урочище «Маківка» – об’єкт природо-заповідного фонду, на який розповсюджується дія постанови. І сьогодні тут майже повністю всохло монокультурне смерекове насадження на площі близько 30 га.
Науковці кажуть, що фундаментальна причина масового всихання смереки – це глобальна зміна клімату. Ці насадження були створені у 30-х роках минулого століття – за інших кліматичних умов. Смерека – порода холодолюбна, пояс її зростання – високо в горах і, як правило, на північних схилах. Клімат став теплішим – і це одразу вдарило по смерекових лісах, вони втратили біологічну стійкість, адже смерека вразлива до температурних коливань через поверхневу кореневу систему.
Друга причина масового і майже одночасного всихання смереки в тому, що на початку ХХ століття в Карпатах на місці ялицевих і букових лісів через високий тодішній попит на деревину ялини створили смерекові ліси, вирощені у невластивих для них лісорослинних умовах. До того ж, їх неодноразово створювали на одному й тому ж місці, через що почали виникати і поширюватися шкідники, які проникають у дерево і закупорюють його судини, якими підіймається волога. Вже за два-три місяці уражена шкідниками зелена смерека починає жовкнути. Відтак, потепління стало основним чинником ослаблення наявних похідних смерічників, а далі стрімко поширилися фітохвороби, ентомошкідники, нематодні комплекси.
Ще один приклад необдуманої і нефахової заборони - у період з квітня по червень один з найпоширеніших шкідників - короїд - якраз активно розмножується і санітарні рубки особливо доречні. Парадокс в тому, що інші види рубок в цей період не заборонені...
Лісівники ще кілька десятиліть тому запропонували поступово рубати смереку, відновлюючи ялицево-букові ліси, які раніше росли на її місці. Це вирішило би не тільки екологічну проблему поширення фітохвороб і ентомошкідників, а й принесло б економічну користь – ще живу чи слабо ушкоджену деревину можна було б використати для потреб суспільства. До того ж, поступове вирубування та нові насадження на місці вирубок не створюють ефекту «пустки» і місцевість повністю виконує свої рекреаційно-соціальні функції. Але вирубку таки заборонили і всихання поширювалося, доки не стало масовим. Сьогоднішні повністю пошкоджені близько 30 га вже не несуть жодної цінності – ні екологічної, ні економічної. До того ж всохлі смерекові ліси є розсадником хвороб і шкідників, які поширюються на здорові дерева і вражають їх. Навколо Меморіалу Січовим Стрільцям на вершині Маківки раніше були високопродуктивні смерекові насадження. І вже у 1995 році лісівники почали активно говорити про масштаби проблеми, адже ці насадження створювали для того, щоб виростити деревину, а не як заповідний фонд на кілька віків. І лише через 11 років, у 2006 р., завдяки Проекту ліквідації наслідків масового всихання лісів у заповідному урочищі «Маківка», який розробили науковці Національного Лісотехнічного Університету України, вдалося відновити лісові насадження на значній частині. На фото нижче результати такої роботи очевидні.
Тепер ж, інші всохлі ділянки, через заборонну постанову фактично перетворилися на лісові могильники. І поки урочище має статус заповідного – лісівники ДП «Славський лісгосп» у віданні якого перебуває територія, не можуть вирішити проблему. Чекати ще більш як півстоліття, поки всохлі дерева почнуть падати, а ліс самовідновлюватися, лісівників як господарів у лісі не влаштовує, тому підприємство звернулося до Інституту екології Карпат НАН України. Висновки фахівців виявилися ще цікавішими, аніж процес написання законодавства про ліси без участі лісівників – урочище «Маківка» фактично не відповідає показникам, за якими його можна включити до заповідників. Тобто територію назвали заповідником помилково. І це ще не все – виявилося, що це не єдина територія в де-юре статусі заповідника у віданні Славського лісгоспу, яка де-факто такою не є. І навіть це ще не все – натомість фахівці Інституту екології Карпат на підвідомчій лісгоспу території виявили старовікові ліси, які якраз і потребують захисного статусу, але не мають його. Відтак, фахівці Інституту рекомендують надати статус заповідника тим територіям, де це справді актуально, а урочище «Маківка» перенести у статус ландшафтного заказника. Тоді лісівники зможуть поступово проводити там роботи з порятунку лісових насаджень від повної руйнації. З висновками і рекомендаціями від Інституту екології Карпат НАН України Славський лісгосп звертатиметься до Львівської обласної ради і лісівники сподіваються на позитивне рішення щодо зміни статусу деяких підвідомчих підприємству територій, адже в іншому випадку – втрата значної частини карпатського лісу неминуча.

СЕМІНАР НА ГОРІ МАКІВКА

Нещодавно на горі “Маківка” Сколівського району, відбувся семінар по всиханню смерекових насадженнь в ДП “Славське лісове господарство” Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Участь в заході взяли голови місцевих сільських рад, заступник голови Славської ОТГ Безега В.Л., голова Сколівської районної ради Романишин М.С., директор Інституту екології Карпат НАН України, академік лісівничої академії наук України Козловський М.П., головний лісопатолог ДСЛП “Львівлісозахист” Соколовський Б.В., доцент    кафедри лісівництва Національного Лісотехнічного Університету України Крамарець В.О., директор ДП «Славське лісове господарство» Кокоць С.Ю. та головний лісничий ДП «Славське лісове господарство» Колодяжний А.В..
 
В своєму виступі лісівники та науковці розповіли представникам місцевого самоврядування про проблеми та причини всихання ялинових насаджень, та наявним прикладом продемонстрували заповідне урочище «Маківка», де неможна було відповідно до Закону України проводити будь-які лісівничі заходи, що призвело до масового всихання лісів, та до колосальних втрат коштів.
 
 
 
 
 
 
 
Провідний інженер л.к.
ДП «СлавськеЛГ»
Леляк ВОЛОДИМИР

ЛЮДИ ДЛЯ ЛІСУ - ЛІС ДЛЯ ЖИТТЯ

Працівники ДП «Славське лісове господарство» приступили до осіннього відновлення лісів, та завдячуючи сприятливим погоднім умовам уже висадили 20 га. лісу. Але окрім відновлення лісів на зрубах, 22 жовтня 2018 року було проведено лісорозведення силами лісової охоронина площі 1,5 га. в Тухлянському лісництві.
 
Ділянка на якій було проведено даний захід сильно заростала борщівником сосновського тому вимагала активної боротьби з ним, оскільки рослина є отруйною. Саме насадження швидкорослих порід дозволить його швидко «приглушити». Доцільність створення такого насадження також полягає в тому, що розміщення даної ділянки є дуже вигідним в плані рекреації: біля річки зі зручним підїздом де вже облаштовані лавочки для відпочинку.
 
 
Ідея створення такого насадження належить директору Сергію Кокоцю і була втілена за проектом головного лісничого Андрія Колодяжного, методом біогруп та включила в себе види восьми порід: дуба червоного та звичайного, сосни чорної та жорсткої, дугласії, модрини європейської, бука лісового та липи серцелистої.
 
 
провідний інженер л.к.
ДП «Славське ЛГ»
Леляк ВОЛОДИМИР

Всеукраїнський профспілковий протест

 

17 жовтня 2018 року, у Міжнародний день боротьби з бідністю в місті Києві відбулася Всеукраїнська акція протесту профспілок у формі пішої ходи, пікетування та мітингу біля будинку Уряду України під гаслом «ГІДНІСТЬ - ЛЮДИНІ, ПРАЦЮ - УКРАЇНІ, ДОБРОБУТ - РОДИНІ!».

 

Представники Профспілки працівників лісового господарства України взяла активну участь в протестній акції від імені лісівників та висунула галузеві вимоги до Уряду.

На мітингу в Урядовому кварталі перед пікетом виступили Голова ФПУ Григорій Осовий, інші представники трудових колективів – працівників бюджетної сфери, виробничників. Від нашої Профспілки виступила Глод Марія Михайлівна, голова Херсонської обласної організації.

У своєму виступі Марія Глод висвітлила проблеми галузі і вимоги Профспілки працівників лісового господарства України до Уряду:

1. Терміново відновити фінансування з державного бюджету лісогосподарських заходів;

2. Відновити Державному агентству лісових ресурсів України статус «Головного розпорядника бюджетних коштів»;

3. Забезпечити виконання Указу Президента України №381/2017 від 21 листопада 2017 р., щодо створення в державному бюджеті фонду фінансування лісового господарства та прийняття Програми «Ліси України до 2030 року»;

4. Забезпечити стабільність лісового, податкового і природоохоронного законодавства на довгостроковий період та негайно внести зміни до Закону України від 10.07.2018 № 2497-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» щодо відміни оподаткування лісових земель земельним податком.

Окрім того, учасники акції протесту вимагали підвищення рівня пенсій; встановлення у Державному бюджеті України на 2019 рік розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на рівні, не меншому: з 1 січня – 5167 гривень, з 1 липня – 5335 гривень, з 1 грудня – 5503 гривні; встановлення мінімальної заробітної плати з 1 січня у розмірі 7751 гривні, з 1 липня – 8003 гривні, з 1 грудня – 8255 гривень; встановлення розміру посадового окладу працівника першого тарифного розряду ЄТС на рівні не нижче мінімальної заробітної плати; виключення з розміру мінімальної заробітної плати доплат, надбавок, премій, винагород та інших виплат з відновленням редакцій статті 95 Кодексу законів про працю України, статті 3 Закону України «Про оплату праці» та інших.

В цей же день, делегація уповноважених представників Всеукраїнського профспілкового віча провела в Кабінеті Міністрів України зустріч з Віце-прем’єр-міністром України, Головою НТСЕР Павлом Розенком.

Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий окреслив консолідовані вимоги ФПУ, які щойно були одноголосно ухвалені учасниками Всеукраїнської акції протесту, а також передав пакет галузевих вимог, пропозицій, звернень та листів трудових колективів.

На зустрічі з інформацією про ситуацію в різних галузях, з конкретними вимогами та пропозиціями виступила голова Херсонської обласної організації Профспілки працівників лісового господарства України Марія Глод та інші.

В обговоренні профспілкових вимог взяли участь Міністр соціальної політики України Андрій Рева, Міністр освіти і науки Лілія Гриневич, в.о Міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун, керівники різних секторів економіки.

Під час зустрічі Голова ФПУ Григорій Осовий наполіг, на проведенні в період розгляду і доопрацювання Урядом проекту Держбюджету – 2019, зустрічі керівників Всеукраїнських спілок і територіальних профоб’єднань особисто з Главою Уряду Володимиром Гройсманом для врахування профспілкових пропозицій у головному фінансовому документі країни і реагування на передані на цій зустрічі профспілкові вимоги.

Учасники акції протесту були вкрай розчаровані та навіть обурені тим, що на їх заклики ні Глава Уряду особисто, а ні жоден міністр, які у цей час перебували у Будинку Уряду, не відгукнулись.

Делегація від Всеукраїнського профспілкового віче попередила урядовців: якщо буде зволікання з розглядом профспілкових вимог, якщо буде й надалі ігнорування поданих ними пропозицій, профспілки вимушені будуть вдатись до масових протестних дій по всій країні, аж до проведення всеукраїнського страйку.

Значення лісового насінництва та лісокультурного виробництва для ведення лісового господарства на засадах наближеного до природи лісівництва

 
В умовах змін клімату спостерігається масове всихання лісів. З огляду на це, завданням лісівників є формування змішаних, різновікових, біологічно-стійких деревостанів. Це можливо забезпечити шляхом вирощування якісного садивного матеріалу з покращеними генетичними властивостями, оскільки ліс починається з насінини. 
 
З метою оцінки стану лісовідновлення та якості об’єктів постійної лісонасіннєвої бази у Львівському обласному управлінні відбулась виїзна колегія на базі ДП «Самбірське лісове господарство». В колегії прийняли участь органи державної влади Городоцького та Самбірського району, науковці Національного лісотехнічного університету України, Львівської насіннєвої лабораторії, голова Громадської ради при Львівському ОУЛМГ Степан Білас, директори державних лісогосподарських підприємств області та представники засобів масової інформації.
На даний час лісові генетичні ресурси на території Львівського ОУЛМГ включають в себе генетичні резервати загальною площею 3552,9 га, плюсові насадження на площі 160,1 га, лісонасіннєві плантації площею 59,8 га, постійні лісонасіннєві ділянки площею 1066 га, 491 плюсових дерева і 63,9 га клоновихлісонасінних плантацій (модрини європейської, сосни звичайної, ялини європейської, ялиці білої та дуба звичайного)
За період виконання заходів «Галузевої програми розвитку лісонасіннєї справи на 2010-2015 роки» площа об’єктів постійної лісонасіннєвої бази (ПЛНБ) в державних лісогосподарських підприємствах управління збільшилася. Зокрема, державними лісогосподарськими підприємствами Львівського ОУЛМГ створено 25 га – клоновихлісонасіннєвих плантацій та 55 га – родинних лісонасіннєвих плантацій, які на стадії атестації. Також підібрано та атестовано 60 плюсових дерев.
Станом на 01.10.2018 року підприємствами управління заготовлено 660 кг насіння, з них сосни – 280 кг, ялини – 132 кг та 248 кг – насіння інших деревних та чагарникових порід.
На даний час заготовлено понад 60 т шишки ялиці білої, яку завезено в ДП «Львівський ЛСНЦ», де розпочато переробку лісонасіннєвої сировини.
Учасники колегії оглянули розсадник та теплиці Комарнівського та Рудківськоголісництв, де вирощують сіянці сосни звичайної, модрини європейської, вільхи чорної, дуба звичайного та інших порід. Серед об’єктів постійної лісонасіннєвої бази були продемонстровані: родинна плантація дуба звичайного та лісонасіннєва ділянка модрини європейської, клонова плантація сосни звичайної, яку створену у 1962 році. Крім цього, були оглянуті лісові культури дуба звичайного різного віку.
Відзначено високий рівень ведення лісонасіннєвої та лісокультурної справи в Самбірському лісгоспі. Значний внесок у створенні високопродуктивних дубових лісів вклав майстер лісу Комарнівського лісництва Михайло Сеньків, який вже на протязі 35 років щоденно доглядає молоді дубові культури.
Науковці Національного лісотехнічного університету України відзначили важливість ведення лісового насінництва та лісокультурного виробництва на науковій основі і готові допомогти підприємствам обласного управління у проведенні інвентаризації об’єктів постійноїлісонасіннєвої бази.
Начальник Львівського ОУЛМГ Анатолій Дейнека звернувся до науковців та лісівників щодо необхідності вивчення питання підбору деревних порід та проектування лісових культур в умовах змін клімату.
 
Відділ лісового господарства
Львівського ОУЛМГ

Анатолій Дейнека: Ситуація в лісовій галузі є дуже складною, але вона не є безнадійною

Я хотів би сьогодні на з'їзді лісівників говорити про чисто лісівничі професійні речі, про лісове насінництво, про лісові культури, про технології догляду за лісами, про боротьбу зі шкідниками, про мисливські господарства… Але, на жаль, наша сучасна українська політика примушує нас говорити не про професійні лісівничі речі, а про речі політичні
 
І наші тривоги насправді є небезпідставними. Достатньо проаналізувати прийняті рішення протягом останніх двох років. 7 липня 2017 року Кабінет Міністрів України ухвалює Стратегію приватизації. У цій Стратегії лісове господарство – концесії, і це питання до кінця ще не зняте.
Пізніше ухвалюється Стратегія реформування лісового господарства без обговорення, кулуарно, але цей ухвалений документ на сьогодні ніхто не скасував. Останній удар – це прийнятий закон про введення оподаткування лісових земель. І тут спадають на думку тільки дві речі: перша – або це усвідомлені дії на знищення лісової галузі з метою довести до приватизації єдиного державного ресурсу, або другий варіант – абсолютний непрофесіоналізм управлінців, які приймають такі рішення. І перше, і друге є вбивчим для лісового господарства.
Незважаючи на те, що ситуація є дуже складною, вона не є безнадійною. Ми нині маємо можливість (у тому числі ще раз за рахунок проведення цього з’їзду) вийти на певні рішення в державі, які дозволять розв’язати нагальні проблеми в галузі. Це і сформувати правильну стратегію розвитку лісового господарства, і вирішити питання фінансування лісового господарства, зокрема наших колег Півдня і Сходу України, а також питання оподаткування. Говоримо відверто про оподаткування… Фактично та система оподаткування, яка в нас сьогодні діє, лишилася в Україні з радянських часів. Уже всі наші сусіди мають модернізовані сучасні системи оподаткування, але в нас прийняли таку систему, такий закон про орендні платежі, про лісовий земельний податок, що до нового року, якщо б не було відповідної реакції, то всі лісгоспи України були б банкрутами.
Ми почули надзвичайно професійну доповідь нашого керівника Володимира Нальковича Бондаря, голови Товариства лісівників України Юрія Марчука. І, на моє переконання, це та база, це ті підходи, з якими ми можемо піти до суспільства і говорити із суспільством. Чому я так вважаю? Тому що сьогодні у нас намагаються ставити воза перед конем. Правильно буде, якщо на державному рівні спочатку сформувати національну лісову політику: ми бачитимемо, куди нам іти і яким має бути лісове господарство в перспективі. І тільки тоді під неї затверджується стратегія розвитку і малюються інституції, які будуть цю стратегію і національну лісову політику реалізовувати.
У нас же на сьогодні ми спостерігаємо одне бажання: поламати те, що працює, і створити те, що дозволить реалізовувати певні вертикально інтегровані схеми, які приведуть фактично до загибелі лісового господарства. Багато хто виступав із голів обласних адміністрацій. Дійсно, яка ще галузь демонструє таку позитивну динаміку чи щодо сплати податків, чи навіть щодо створення робочих місць. Якщо взяти Львівщину, то кожен четвертий або п’ятий долар чи євро, які отримує область, валютна виручка – це підприємства лісового сектора. І замість того, щоб підтримати й розвивати цей напрямок, навіть у плані експорту дров, ми навпаки – це забороняємо.
Водночас ідемо з протягнутою рукою до Міжнародного валютного фонду – «дайте гроші!». То які ми господарі в Україні? Якщо варто тільки підняти те, що лежить під ногами, і наповнити державний бюджет. Для реалізації з висловленого нашими керівниками бачення нам потрібно мати союзників на всіх рівнях. І такими союзниками на сьогодні я бачу Президента України Петра Олексійовича Порошенка, тому що рік тому, коли в Івано-Франківську пройшла відповідна нарада по лісовому господарству, ним був підписаний правильний, на мій погляд і на переконання всіх, указ, який дозволяє вирішувати проблеми лісового господарства.
Інша справа, що він сьогодні не реалізований, але це діючий указ, це нормальна основа для роботи. Нашими союзниками мають стати більшість народних депутатів, частина позитивно налаштованих прийшли сюди, а ті, хто не бачить, не хоче нас почути, уникають діалогу. Але, як показала практика останніх тижнів, якщо збираються трудові колективи і кличуть народного депутата, то він навіть якщо й хоче уникнути розмови, це йому не вдається. Як правило, він змушений іти, і коли розмова фейс до фейсу, око до ока, то відповідно зовсім інша тоді й реакція
Ми маємо заручитись критичною масою законотворців, бо, шановні, подобається нам Верховна Рада чи не подобається, але сьогодні рішення щодо лісу приймаються в парламент
І без критичної маси підтримки ми будемо мати те, що ми маємо на сьогодні. Більшість обласних рад також абсолютно є конструктивно налаштованими. І в той рік, коли стояло питання зупинити стратегію, і зараз щодо земельного податку, зокрема і Львівська обласна рада, ухвалили відповідне рішення щодо звернення до президента, прем’єра, до Верховної Ради з вимогою скасувати і в комплексі переглянути систему оподаткування й фінансування в лісовому господарстві. Також і районні ради… Більшість із них настроєні позитивно, але є, звичайно, й винятки. І тому ті норми, коли лісові податки для державних лісових земель затверджуються місцевими органами самоврядування, є неправильними, тому що в лісгоспі буває таке, що є до сотні місцевих рад на території функціонування лісгоспу. Якщо встановлюють ставку 0,1% – це добре, це не один, і не три, і не п’ять.
Але, шановні, те, що для франківчан 0,1% добре, то для херсонців – це вбивчо. Тому такого підходу бути не може. Ці речі мають бути зафіксовані у відповідному законі. І щодо державного лісового фонду ставки податків мають визначатися Верховною Радою в Києві, а не на місцях, оскільки як собі депутати місцевих рад захотіли, так і роблять. І що ще важливо. Наші ідеї мають оволодіти масами, ми маємо іти в народ, маємо говорити з людьми. І практика наших розмов із місцевими громадами розпочата ще три роки тому. Повірте, вона є
Сьогодні мене переконує те, що ми тоді стали на правильний шлях... Спочатку розмови були дуже важкі, і ми розходилися, як-то кажуть, «на ножах». Але на сьогодні така практика, коли вже минуло три роки, дає свій позитивний ефект... І нам потрібна робота із засобами масової інформації, оскільки вороги лісу не дрімають. І той чорний піар, що ми вчора побачили, щодо псевдолистів, підписаних нашим керівником, це ще одне тому підтвердження. І тому ми маємо проводити дуже потужну роз’яснювальну компанію в засобах масової інформації, в тому числі передбачаючи бюджет для цього в кошторисах видатків державних лісогосподарських підприємств.
Загалом я хочу сказати, що ці виклики дають нам якийсь шанс, шанс вирішувати проблеми. І тому ті рішення, які сьогодні, я переконаний, ухвалить з’їзд, будуть на це скеровані. Нам тільки треба одне – донести це до тих, хто приймає відповідні урядові та державні рішення, до народних депутатів і до уряду. Ми дуже правильно зробили торік разом із профспілками. Очевидно, що без цього не обійтися й цього року. Нам мають дорогу вказувати не популісти, не політикани, а самі лісівники, тому що ми господарі українського лісу. Ми знаємо, як це робити, і зробимо. Якщо не можуть допомогти, то хай і не заважають.
 

Оголошення про проведення семінару 19 жовтня 2018

Для ознайомлення з процесами всихання ялинових насаджень та напрацювання рекомендацій господарювання, 19 жовтня 2018 року на базі ДП «Славське лісове господарство» відбудеться семінар щодо перспектив збереження та оздоровлення ялинових насаджень.
 
До участі в роботі семінару запрошуються науковці, представник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Львівлісозахист», лісівників, представників органів місцевого самоврядування, громадськості та засобів масової інформації, а також інші зацікавлені сторони, кому цікаве питання всихання ялинових насаджень.
Збір учасників та початок роботи семінару на базі Головецького лісництва об 11:00 год., біля підніжжя г.Маківка, початок дороги на с.Грабовець.
Контактна особа: головний лісничий ДП «Славське лісове господарство»
Андрій Володимирович Колодяжний (050) 588-14-69
або надіслати повідомлення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Як лісівники відтворюють українські ліси

Основним завданням лісівників є вирощування та відтворення лісів. Для того, щоб зрозуміти, як відбуваються ці процеси хочемо роз’яснити деякі аспекти лісового господарства.
Відповідно до законодавства, надається два роки, протягом яких необхідно відтворити ліс на місці суцільних зрубів. Такий період обумовлений необхідністю підготовки ґрунту та інших заходів для висаджування лісу або сприянню його природному поновленню. 
Зазвичай, лісівники проводять відтворення лісу вже на наступний після рубки рік, а інколи, якщо є всі умови, і того ж року.
Найбільш сприятливі погодні умови для відтворення лісів – навесні та восени. 
 
 
Розуміючи актуальність теми відтворення українських лісів, просимо засоби масової інформації коректно подавати інформацію щодо загальних площ відтворення лісу. На інфографіці ви можете побачити, що у 2018 році буде відтворено менше лісів, ніж було у 2017 році. Це пов’язано з тим, що відбулося значне зменшення суцільних рубок під час заготівлі деревини. 
Варто звернути увагу! Значне зменшення суцільних рубок у 2017 році зумовлене передусім саме зменшенням суцільних санітарних рубок. У 2017 році почали діяти нові Санітарні правила в лісах України, якими і було передбачено обмеження застосування суцільних санітарних рубок. 
 
 
Пояснення до інфографіки на 2 фото:
У 2016 році площа суцільних зрубів становила 52,2 тисячі гектарів. У 2017 році площа відтворених лісів становила 53,8 тисячі гектарів (з них нових лісів – 1,7 тис. га)
У 2017 році площа суцільних зрубів становила 40 тисяч гектарів. У 2018 році відтворено лісів на площі 36,6 тисяч гектарів (станом на початок жовтня). До кінця року заплановано виконати завдання з відтворення лісів на площі більше 40 тисяч гектарів (з них заплановано створити нових лісів – 1,4 тис. га).
*Відтворення лісів у поточному році відбувається в основному на зрубах минулого року
**Дані наведені по лісам, підпорядкованим Держлісагентству, загальна площа яких становить 7,6 млн га (73% всього лісового фонду України). Також не враховані ліси, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях. 
 
Заходи з відтворення лісів відбуваються за кошти лісогосподарських підприємств. 
Як бачите зі статистики, лісівникам навіть вдається створювати і нові ліси. Хоча в теперішніх умовах відсутності державного фінансування та небажанням виділення земель під залісення така робота дається дуже важко. 
 
 
 
Довідково.
Суцільні рубки можуть бути двох видів:
1. Суцільні рубки під час щорічної заготівлі деревини (офіційно вони називаються рубками головного користування – РГК)
2. Суцільні санітарні рубки
Суцільні рубки під час щорічної заготівлі деревини (РГК) відбуваються на основі планів лісокористування, які розробляються в середньому на 10 років. Основним чинником відведення дерев для таких рубок є їхній віковий стан. Кожен вид дерев має свій так званий вік стиглості, у якому його найоптимальніше можна заготовити для реалізації та подальшого використання в деревообробній промисловості. 
Суцільні санітарні рубки проводяться шляхом вирубування сухостійних, відмираючих і дуже ослаблених дерев, пошкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу і внаслідок аварій та стихійного лиха, лише у деревостанах, в яких проведення вибіркових санітарних рубок призведе до зменшення повноти насаджень нижче 0,1. В обстежені на доцільність призначення суцільної санітарної рубки беруть участь не лише представники лісогосподарського підприємства, а й представники облуправлінь, державних спеціалізованих лісозахисних підприємств, обласних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. У разі проведення суцільних санітарних рубок у категоріях лісів, де дозволено проведення рубок головного користування в обсягах, які перевищують розрахункову лісосіку (щорічна науково обґрунтована норма заготівлі деревини в порядку рубок головного користування) за весь період її дії, проведення рубок головного користування припиняється.
Також варто звернути увагу на те, що заготівля деревини проводиться відповідно до спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток).
Під час проведення суцільних рубок застосовуються технології, які дають змогу максимально зберігати дерева, що не підлягають вирубуванню, підріст, підлісок, трав’яний покрив та ґрунти.
 
 
Офіційний сайт: http://dklg.kmu.gov.ua
 
Сторінка в Facebook: https://www.facebook.com/forestUKR

Четвертий з’їзд Товариства лісівників України прийняв стратегічні рішення для порятунку лісового господарства

25 вересня у Києві пройшов IV з’їзд товариства лісівників України, в роботі якого взяли участь майже 450 делегатів-лісівників в тому числі делегат від ДП “Славське ЛГ”, голови Закарпатської, Івано-Франківської, Київської обласних державних адміністрацій, народні депутати України.
 
З доповіддю «Про стан та перспективи розвитку лісового господарства України» виступив голова оргкомітету з’їзду, заступник Голови ДАЛРУ В.Н. Бондар, зі співдоповіддю «Люди для лісу – ліс для життя» - голова Товариства лісівників України Ю.М. Марчук. В обговоренні доповідей та нагальних питань, проблем і перспектив розвитку лісового господарства України і вітчизняної деревообробної промисловості виступило 17 делегатів серед яких і начальник Львівського ОУЛМГ А.М. Дейнека, голови ОДА, народні депутати. Виступив і Вінфрід Зюсс, незалежний консультант з великим досвідом роботи на державних лісогосподарських підприємствах Австрії, який надає консультації лісовим адміністраціям Східної Європи та Центральної Азії.
З’їзд прийняв резолюцію «Про критичний стан українських лісів», заяву «Щодо податку на лісові землі», звернення лісівників України до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо необхідності вирішення нагальних проблем лісової галузі України.
А до проблем лісової галузі слід підходити виважено, адже ліси України – це здоров’я і життя всіх українців. На з’їзді акцентовано увагу громадськості на тому, що в лісовому господарстві, деревообробній промисловості трудяться більше півмільйона працівників. А це разом з членами сімей становить один мільйон жителів. І нехтувати їхніми правами не допустимо. Задля порятунку українських лісів, не допущення передачі їх в концесію, приватизації, лісівники готові до акцій соціальної непокори. Адже вперше так гостро постало питання «Збережемо ліси – збережемо Україну!». Ліси – національний народний скарб, створений кількома поколіннями українців. І не можна допустити їхньої приватизації купкою товстосумів!
 
Провідний інженер л.к.
ДП “Славське ЛГ”
Леляк ВОЛОДИМИР 

Більше статей...

 1. Мисливська ватра - 2018
 2. Проведено заготівлю шишки ялиці білої
 3. Новий земельний податок на ліс призведе до здорожчання деревини та зупинки лісовідтворення в Україні
 4. Міжнародний фестиваль «Мисливська ватра»
 5. Не можу отримати борг по зарплаті з попередньогомісцяроботивжерік. Щоробити?
 6. Проведено догляди лісових культур створених за рахунок Львівської обласної ради
 7. Розпочинаємо сезон полювання на мисливські види птахів в 2018 році !
 8. Шановні громадяни!
 9. Державні лісгоспи - місцевим бюджетам
 10. Відтворення лісів на Львівщині
 11. Володимир Бондар взяв участь у робочій нараді з питань ефективного лісокористування в гірських лісах
 12. Змагання вальників лісу 2018р.
 13. Дбаємо і про ліс, і про людей
 14. Всеукраїнська семінар-нарада з питань охорони праці
 15. Тут зростатиме молодий ліс
 16. Автомобіль для рейдових ревізій
 17. День довкілля 21 квітня 2018 року в Славському лісгоспі
 18. На Львівщині проведено обласний конкурс на краще учнівське лісництво
 19. Вогонь — трагедія лісу
 20. Підготовка до пожежо-небезпечного періоду
 21. ПРАЦІВНИКИ ІНСПЕКЦІЇ ПРОВОДЯТЬ ЕКОЛОГІЧНО-ПРОСВІТНИЦЬКУ РОБОТУ
 22. ПРИБИРАННЯ ТЕРИТОРІЇ
 23. ПРИДБАННЯ ТЕХНІКИ
 24. 31 БЕРЕЗНЯ - ЗАГАЛЬНООБЛАСНА ТОЛОКА
 25. ПРОВЕДЕННЯ АКЦІЇ
 26. ДОПОМОЖЕМО ПТАХАМ!
 27. Інформація про роботу рейдових бригад лісогосподарських підприємств Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства на 19.03.2018р.
 28. Орієнтовний план проведення заходів Акції "Майбутнє лісу у твоїх руках - 2018" підприємствами Львівського ОУЛМГ
 29. Лісокультурна Рада Львівського ОУЛМГ розглянула проекти лісових культур та природного поновлення на 2018 рік
 30. ВІЗИТ ДЕПУТАТІВ НА г.МАКІВКА
 31. ДО ВІДОМА УЧАСНИКІВ РИНКУ НЕОБРОБЛЕНОЇ ДЕРЕВИНИ!
 32. КОРИСТУВАЧІ МИСЛИВСЬКИХ УГІДЬ ОБЛАСТІ ПРИСТУПИЛИ ДО ОБЛІКУ МИСЛИВСЬКОЇ ФАУНИ
 33. Вовки втратили страх і нападають на села
 34. Підсумки експортної діяльності підприємств за 2017 рік
 35. Необхідно активізувати роботи з оформлення речових прав на землі, що надані в постійне користування державним лісгоспам, - Володимир Бондар
 36. Науковці надали рекомендації щодо запобігання масовому всиханню дерев
 37. Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства відвідали колядники
 38. Дрова - це тепло і затишно
 39. Держлісагентство: у 2017 році відновлено лісів на площі, яка дорівнює 74,5 тис. футбольних полів
 40. Держлісагентство: GPS-трекери допоможуть посилити контроль за роботою рейдових бригад у лісі
 41. Володимир Бондар: "Хвора людина, щоб вилікуватися, інколи, не може обійтися без оперативного втручання. Так само і ліс, як живий організм, іноді потребує оперативного втручання"
 42. Будівництво та відновлення лісових доріг в 2017р.
 43. Відбулось чергове засідання Громадської ради при Львівському ОУЛМГ
 44. БОРОТЬБА З ХИЖАКАМИ В ДП “СЛАВСЬКЕ ЛГ” ПРОДОВЖУЄТЬСЯ
 45. Нагороджено кращі учнівські лісництва у обласному конкурсі «Збережемо ліси Львівщини для нащадків»
 46. ЯЛИНКОВА КАМПАНІЯ 2017 — 2018 роки
 47. ЧАС ПОЛЮВАТИ ЦИВІЛІЗОВАНО
 48. ВПОЛЮВАЛИ СІРОМАНЦІВ
 49. Старує операція “Новорічна ялинка”
 50. Мирна акція протесту проти стратегії реформування лісового господарства
 51. Централізоване знищення лісу! Новини від ЗАХІД НЕТ
 52. ПРОВЕДЕННЯ ОСІННІХ ЛІСОВІДНОВЛЮВАНИХ РОБІТ
 53. Відзнака за працю
 54. ВІТАННЯ З ПРОФЕСІЙНИМ СВЯТОМ
 55. АУКЦІОННІ ТОРГИ З ПРОДАЖУ НЕОБРОБЛЕНОЇ ДЕРЕВИНИ ЗАГОТІВЛІ 4 КВАРТАЛУ 2017 РОКУ ЛІСОЗАГОТІВЕЛЬНИМИ ПІДПРИЄМСТВАМИ (ПОСТІЙНИМИ ЛІСОКОРИСТУВАЧАМИ) ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.
 56. Відбулась друга лісовпорядча нарада з проведення базового лісовпорядкування в підприємствах ДП “Славський лісгосп” та ДП “Сколівський лісгосп”
 57. На Львівщині арештували майно чиновника лісгоспу, який експортував колоди під виглядом дров
 58. Дата проведення торгів 20.07.2017р.
 59. На Львівщині відбулись змагання вальників лісу
 60. Інформація про роботу рейдових бригад лісогосподарських підприємств Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства
 61. Догляди за лісовими культурами
 62. 102 РІЧНИЦЯ БОЮ НА ГОРІ МАКІВКА
 63. ПЕРШ ЗА ВСЕ — ОХОРОНА ПРАЦІ НА ВИРОБНИЦТВІ
 64. Вогонь у лісі - до біди
 65. Значення суспільства у житті природи
 66. Антикорупційна програма
 67. СТАРТ АКЦІЇ “Майбутнє лісу в твоїх руках 2017”
 68. План проведення заходів у рамках акції “Майбутнє лісу у твоїх руках — 2017”
 69. ДОРОГІ ЖІНКИ!
 70. За випаленою травою – горить ліс (2017р.)
 71. До відома учасників ринку
 72. БОРОТЬБА З БРАКОНЬЄРСТВОМ
 73. Ділова деревина стає дефіцитом
 74. Проведення відкритих та прозорих закупівель
 75. Христина Юшкевич зобов'язала природно-заповідні установи вжити додаткових заходів охорони червонокнижних тварин і рослин
 76. На Львівщині відбувся семінар-тренінг з лісової педагогіки
 77. Соборна Україна
 78. З НОВИМ РОКОМ СКОЛІВЧАНИ!
 79. Охорна новорічних ялинок від незакониих рубок триває.
 80. Некролог (08.11.2016р.)
 81. ЯЛИНКОВА КАМПАНІЯ (2016-2017)
 82. Триває активне інформування місцевих громад Львівщини про заплановані на 2017 рік лісогосподарські роботи
 83. Добро не лихо, ходить тихо
 84. Будівництво лісових доріг по ДП “Славське лісове господарство”
 85. ШАНОВНІ ПРАЦІВНИКИ ТА ПЕНСІОНЕРИ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА!
 86. Поставки лісонасінної сировини ялиці білої
 87. ПАМ`ЯТЬ УКРАЇНСЬКИМ СІЧОВИМ СТРІЛЬЦЯМ ВШАНУВАЛИ ДІТИ З ЛУГАНЩИНИ
 88. Добра справа
 89. 14 серпня 2016 року відійшов у вічність академік НАН України Михайло Андрійович ГОЛУБЕЦЬ
 90. ОПРАВДАНЕ БЕЗЗАКОННЯ
 91. ВІДПОВІДЬ НА ЗВИНУВАЧЕННЯ (продовження)
 92. ВІДПОВІДЬ НА ЗВИНУВАЧЕННЯ
 93. Корисні статті на сайті "Український лісовод"
 94. Пресс-тур на горі “Маківці” щодо всихання смерекових насаджень у гірській частині Львівської області
 95. FRI START UP CAMP
 96. Будівництво велодоріжок в Славську
 97. ОГОЛОШЕННЯ 15.06.2016 р.
 98. Обов'язок лісівників — охорона лісових масивів та боротьба з браконьєрством
 99. Велотуризм в Славську
 100. ДП “Славське лісове господарство” інформує: Нараховано та сплачено податків за 4 місяці 2016 року