Офіційний сайт
Державне підприємство
"Славське лісове господарство"

Міфи, псевдоекологи, «своє» міністерство. Про що говорили на з'їзді лісівників у Луцьку.

 

У Луцьк з’їхалися сотні лісівників із усіх областей України, щоб обговорити проблеми та перспективи галузі. Говорили про загрози від «псевдоекологів», неправильного розподілу повноважень, освіту, природні катаклізми та багато іншого.
Все це відбувалося 14 березня у Волинському облмуздрамтеатрі в рамках 2 етапу IV з’їзду лісівників України.
Зокрема однією із проблем галузі доповідачі з’їзду називали політизацію галузі, яка, мовляв, шкодить стратегічному розвитку.
«В останні роки відбулася явна екологізація суспільства. Всі хочуть мати чисту воду, чисте повітря, органічні продукти харчування. Всі хочуть жити в комфортних умовах. Так і має бути. Але екологія стала політичним піаром, окремі політичні партії піаряться на темі лісового господарства. Ніхто не голосує за те, щоб прийняти закон, який би поміг лісовому господарству. А от розказати про ряд негараздів, навіть тих, яких немає, бажаючих більше, ніж достатньо. Тому хотілося б, щоб політичні проблеми партії не вирішували за рахунок приниження 100-тисячної галузі лісівників України», - заявив на відкритті голова товариства лісівників України Юрій Марчук.
А ще він нарікає на активістів та «псевдоекологів», які, мовляв, невиправдано критикують роботу лісівників: «Навіть найактивніші критики хочуть бачити вдома дерев’яну підлогу, дерев’яні меблі, дерев’яні вікна, комфортне житло для своїх дітей, люблять гриби і ягоди, відпочивати на природі. Так в мене тоді питання: а чого ж ви лісівників критикуєте?».
За словами Марчука, «одне робоче місце робоче місце в лісовій галузі дає 10 робочих місць в інших галузях виробництва», тому до галузі підвищений інтерес.
Суттєву загрозу очільники галузі бачать і в кліматичних змінах. Зокрема йдеться про те, що зона степу і лісостепу може «наступати» на північ — аж до Житомира. Тому навіть зараз у галузі через економічну ситуацію та клімат багатші лісгоспи півночі країни підтримують лісгоспи на півні та Сході, де лісів менше і клімат для них не такий сприятливий. Через це вони закликають виділити більшу підтримку таким лісгоспам із держбюджету. Юрій Марчук.
 
 
 
Виконувач обов’язків голови Держлісагентства Володимир Бондар також розповів, що для ефективного вирішення проблем галузі лісівникам потрібно зосередити повноваження, які «розкидані» між Міністерством аграрної політики, яке курує Держліагентство, Міністерством екології та природних ресурсів й іншими структурами.
«Держлісагентство на якомусь етапі втратило право законодавчої ініціативи. Всі наші ініціативи, бачення та напрацювання розбиваються об стіну нерозуміння на всіх рівнях. Які б чудові ініціативи ми з вами не готували, вони якимось чином нівелюються. Нам стверджують, що Держлісагентство зосередило всю повноту влади, але це далеко не так», - пояснив він.
Тому Бондар вважає, що лісівникам треба власне міністерство: «Я вважаю, що на цьому з’їзді нам пора чітко і конкретно поставити питання про повернення суб’єктності лісовій та переробній галузі. Якщо не ховатися за словами, ми повинні повернути Міністерство лісової та переробної політики. Коли ми будемо самі писати, визначати та відповідати за формування цієї політики, тоді можна буде звинувачувати лісівників. Але я переконаний, що тоді ми розробимо стратегічні і тактичні кроки, зможемо вивести цю частину економіки на такий рівень, який дасть можливість і сплачувати дуже серйозні податки, вирішувати соціальні проблеми, допоможе ефективніше підтримувати лісові господарства півдня і сходу, дасть відповідь на ключові питання цієї галузі».
 Володимир Бондар
 
 
А ще лісівники хочуть збільшити державне замовлення у спеціалізованій освіті на свої напрямки, адже  не вистачає якісних спеціалістів. За словами керівника Центрального відділення Лісівничої академії наук України Петра Лакиди, деякі спеціальності взагалі прибрали із держзамовлення у вишах.
«Хочу сказати про державне замовлення (в університетах, - ред.). Щорічно лісова галузь для підготовки молодих спеціалістів отримує 220 місць. А в Україні у нас різного роду підпорядкування понад 500 підприємств. Але для підготовки юристів щороку виділяється 2400 місць. Ми повинні лобіювати це питання, щоб не пускати економічних диверсантів у лісову галузь», - вважає Лакида.
 
 
Зокрема більше не навчають спеціалістів «мисливське господарство», а меблеву та деревообробну спеціальності повернули лише «з боєм». І це реальна проблема для галузі, адже «не можна інженера-технолога зробити на базі біолога-лісівника», - пояснює вчений. Тому делегати з’їзду закликають збільшити держзамовлення на лісівників та деревообробників у вишах вдвічі та зберегти лісові коледжі.
Також на дискримінацію з боку законотворців скаржилися і мисливці. Мовляв, суспільству нав’язують стереотип, що всі мисливці — браконьєри. Така ж ситуація із мисливським господарством. В цивілізованих країнах світу воно є галуззю більш прибутковою, ніж лісове господарство, - пояснив Лакида.
 Петро Лакида
«Прийшла мода на охорону природи, прийшла мода на охорону тварин. Це сьогодні модно і вигідно. Всі хочуть охороняти, всі хочуть забороняти. Отримують міжнародні транші, отримують підтримку західних екологічних організацій, величезні гроші. За це вони борються із мисливцями, які в свій час достатньо ефективно вели господарство. Я хочу нагадати всім, що мисливство — це галузь народного господарства. А сьогодні говорять, що це хобі окремої категорії людей, їхня забава для п’янства та гулянок. Хоча це далеко не так», - нарікає перший віце-президент Всеукраїнської асоціації мисливців та користувачів мисливських угідь Віктор Червоний.
«Ми за сталий розвиток. Ми хочемо, щоб завжди можна було користуватися результатами роботи, ми оберігаємо тварин, щоб дати можливість нашим нащадкам отримати задоволення від спілкування із природою, від відпочинку та добування гарного мисливського трофею», - натомість пояснив Червоний.
Тому він закликає зокрема боротися із браконьєрами та іншими порушниками, які і створюють підстави вважати всіх мисливців недобросовісними. А ще закликав не вносити до Червоної книги вовків, яких, мовляв, забагато в Україні.
 Віктор Червоний
 
 
З ініціативи директора Ярмолинецького лісгоспу на Хмельниччині, учаснка АТО Івана Кирилюка учасники з’їзду згадали хвилиною мовчання 15 лісівників, які загинули під час війни на Сході. На їх честь хочуть закласти спеціальні меморіальні ліси. 
 Іван Кирилюк
 
 
А голова Громадської ради при Держлісагентстві Василь Масюк закликав колег активніше доносити до суспільства цінність своєї роботи. Мовляв, основне завдання лісівників – забезпечувати громаду ресурсами лісу і робити це ефективно. Тому варто спростовувати попурярні міфи про галузь. Зокрема йдеться про те, що в Україні нібито масово вирубують ліси.
«Я вважаю, що в Україні взагалі не вирубуються ліси. Бо якщо ми маємо на увазі термін «вирубка лісів» то ми маємо на увазі знеліснення, вирубку та зміну цільового призначення землі під щось інше. А якщо це призначена для лісовідновлення ділянка, то вона залишається лісом», – розповів Масюк.
За його словами, в Україні заготовлюють відносно мало деревини: «Якщо говорити про обсяги заготівлі деревини, то в нас дуже малі обсяги заготівлі. В 2015 році в Німеччині обсяги заготівлі склали 95 мільйонів кубів. В Польщі обсяг заготівлі — 46 мільйонів кубів. А ми обмежуємо себе законодавчо 25 мільйона кубів, маючи пристигаючі ліси?».
 
 
Також у підсумковій резолюції цього етапу з’їзду лісівники планують звернутися до Адміністрації президента та Верховної Ради із закликом створити робочу групу при Президентові з напрацювання національної лісової політики, підтримати формування Державного фонду розвитку лісового господарства, оптимальніше розподілити функції лісової охорони, а також відкликати законопроект №10092 про ринок деревини, щоб «врахувати інтереси деревообробної та лісової галузей».
А ще спікери під час з’їзду закликали відмовитися від ідеї передачі лісів у приватні руки, адже це національне надбання. Також хочуть зменшення відсоток відрахування грошей, зароблених галуззю, до держбюджет із 75% до 15%, розробити та прийняти Програму «Ліси України до 2030 року».
 
 

На з'їзді лісівників запропоновано створити Міністерство лісового господарства та деревообробної промисловості

 

Необхідно посилити інституційну спроможність лісового господарства шляхом створення нового центрального органу виконавчої влади з функцією формування та реалізації державної політики у сфері лісового господарства та деревообробної промисловості у вигляді окремого Міністерства лісового господарства та деревообробної промисловості. На цьому наголосив заступник Голови Державного агентстві лісових ресурсів Володимир Бондар під час ІІ етапу IV з’їзду лісівників України.
Він звернув увагу на те, що на сьогодні Держлісагентство не має права законодавчої ініціативи, щоб пришвидшити вирішення низки питань, зокрема, фахового розділення функцій господарювання та контролю, боротьби з незаконними рубками, всиханням лісів, створення ринку деревини та ін.
«Вже настав час порушити питання суб'єктності. Маючи окреме Міністерство, ми зможемо вивести лісову галузь на високий рівень», - зазначив Володимир Бондар.
За його словами, для швидкого вирішення, в тому числі законодавчим шляхом, всіх проблем у лісовій галузі необхідні три ключові речі – створення національної лісової політики, проведення національної інвентаризації лісів і належне фінансування всіх робіт в лісовому господарстві.
"Лише тоді ми зможемо працювати у напрямку збільшення лісистості України та розвитку української деревообробної промисловості. Цими питаннями має займатися окреме Міністерство лісового господарства та деревообробної промисловості», - сказав Володимир Бондар.
Прес-служба Держлісагентства

Від Сходу до Карпат: як Луцьк вперше зібрав лісівників з усієї країни.

 
 
У четвер, 14 березня, у Луцьку відбувся ІІ етап ІV Всеукраїнського З’їзду Товариства лісівників України. 
У стінах Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка зібралися делегати з усіх куточків країни, щоб обговорити питання і вимоги, які після першого з’їзду, що відбувся у вересні минулого року, не були виконані та прийняті до уваги. 
Відповіді на запитання, як подолати штучно створену кризу у лісовій галузі, а також варіанти, як в подальшому реформувати українське лісове господарство, на основі європейських стандартів та досвіду шукали 1800 лісників, які зібралися у Луцьку. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Голова Товариства лісівників України Юрій Марчук зазначив: «В цьому залі присутні делегати від всіх лісових підприємств України: від Півдня, Полісся і Карпат приїхали лісівники, щоб обговорити ряд гострих проблем, які довгий час не вирішуються. В залі – деревообробники, представники мисливської галузі, профспілкові лідери та голови і члени Товариства лісівників України», – сказав він.
 
 
 
 
 
Зі своїми пропозиціями і проханнями працівники лісової галузі хотіли звернутися до Президента України Петра Порошенка, однак, Глава Держави не зміг приїхати до Луцька. Натомість в той же день завітав до жителів Ковеля
За результатами зустрічі з’їзд лісівників ухвалив письмове звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар вважає, що для того, щоб вирішити гострі проблеми, які зараз у всіх на слуху, необхідно створити новий центральний орган виконавчої влади з функцією формування та реалізації державної політики у вигляді окремого Міністерства лісового господарства та деревообробної промисловості: «Вже настав час порушити питання суб'єктності. Маючи окреме міністерство, ми зможемо вивести лісову галузь на високий рівень», – Бондар звернув увагу на те, що на сьогодні Держлісагентство не має права законодавчої ініціативи.
Лісівники, які не пішли до залу, дивилися пряме включення зі з'їзду на Театральному майдані. Там також організували виставку техніки, декоративних рослин і продукції, яку виготовляють лісгоспи. Окрім цього, вправні майстри демонстрували, як бензопилою, зі звичайної колоди можна створити фігурку тварини. 
Протягом дня лісівники з усієї України мали можливість поспілкуватися, поділитися досвідом та ідеями задля покращення роботи на благо лісів своїх регіонів.  
 

Держлісгоспи Львівщини поповнюють бюджет

 
За два місяці 2019 року державними лісогосподарськими підприємствами  Львівської області до бюджетів усіх рівнів сплачено 57,8млн. гривень податків та зборів.
Найбільше сплачено: 
податку на додану вартість (ПДВ) 19, 1млн. гривень
рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів 12,7млн. грн., з них до місцевих бюджетів сплачено 2,9 млн. грн.
Найбільшими платниками податків є:
ДП «Бродівське ЛГ» -  8,2млн.грн.
ДП «Дрогобицьке ЛГ» - 5,7 млн.грн.
ДП «Стрийське ЛГ» - 5,1млн.грн
ДП «Рава-Руське ЛГ» - 4,5млн.грн.
 
 
Відділ бухгалтерського обліку та звітності
Львівського ОУЛМГ
 

За випаленою травою – горить ліс (2019р.)

    З настанням весни і перших сонячних променів, розпочинається небезпечний період у лісових масивах – підпали сухої трави чи очерету на болотах, що знаходяться поряд. Саме це й завдає чимало клопоту лісівникам, а,подекуди, й невиправної шкоди природі. 
 
    Підпали на узбіччях доріг та полях під лісом перекидаються на лісосмуги й лісові масиви, займаються дерева, гине лісова звірина, значної шкоди завдається верхньому шару ґрунту. Багато людей вважає, що спалювання трави корисне, однак вони дуже глибоко в цьому помиляються, так як на випалених ділянках вигоряє верхній шар грунту, на якому нічого неросте окрім бур`янів.
    Особливо небезпечне весняне випалювання трави для лісу. Лісова пожежа - лихо для будь-якого району країни. Окрім втрат вартості самої деревини, витрат на гасіння пожеж, це й   зниження кількості кисню, фітонцидів, що виділяються лісом, погіршення якості, стану дерев, непридатність для використання їх у рекреаційних цілях тощо.
   Лісові загорання знижують приріст деревостанів, збільшують вітровальність і послабляють зелені масиви, а потім засихаючі дерева стають осередком шкідників і хвороб лісу. Навіть слабка і невелика трав'яна пожежа здатна призвести до загибелі молодих лісових насаджень.
    Кожен акт підпалу –  злочин проти тендітного світу природи. Головна небезпека полягає у можливості виникнення лісових пожеж та руйнуванні біоценозу екосистеми. Загальний збиток, який щорічно завдають загорання в лісі екології, підрахувати в грошах неможливо: це і кисень, що згорів, і пошкодження органічного шару ґрунту, і кислотні дощі, й ерозії.
ДП «Славське лісове господарство»  нагадує, згідно з законодавством, порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою адміністративну а інколи  кримінальну відповідальність та відшкодування винуватцями завданих збитків.
 
Провідний інженер ОЗЛ
ДП «Славське лісове господарство»     
Павлишин П.З. 
 

не випалюйте суху рослинність на полях та луках

Шановні громадяни!!!!!
 
 
З настанням весни часто спостерігається випалювання сухої рослинності на полях та луках. Необдумане випалювання сухої рослинності призводить до загибелі всього живого (комах, птахів, першого приплоду зайців…) і може спричинити лісову пожежу, яка здатна за лічені хвилини знищити не один гектар лісу. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряні дні. Зупинити вогонь, що набрав сили, буває дуже непросто. На гасіння лісових пожеж витрачаються величезні сили та засоби. При згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 – ти кілограмів мікрочастинок диму, до складу яких входить низка ракотворних сполук. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людини речовин. Про згубні наслідки випалювання свідчить загрозлива статистика останніх років, щодо поширення алергічних та ракових хвороб, які виникають через такі заходи з «поліпшення сіножатей і пасовищ». Тому, шановні громадяни, щоб ваша діяльність не стала причиною лісової пожежі будьте дуже обережними з вогнем у межах будь-якої природної території. Ніколи не підпалюйте суху траву на полях та  в лісі. Якщо побачите, що  це роблять інші, зупиніть їх і поясніть, чим небезпечне спалювання трави. Ніколи не розводьте багаття в недозволеному місці та не дозволяйте дітям гратися з вогнем. Якщо ж пожежа розгорілася, і ви не можете загасити її самотужки – якнайшвидше зателефонуйте до служби порятунку за телефоном „101” чи повідомте лісову охорону або органи місцевого самоврядування і вкажіть про місце загоряння та як туди добратися. 
 
ПАМ’ЯТАЙТЕ: Люди, котрі заявляють, що випалювання минулорічної трави потрібне, помиляються самі і вводять в оману інших. Кожен акт підпалу — це є злочин проти тендітного світу природи.
Львівське обласне управління звертається до Вас бути обережними з вогнем у межах будь-якої природної території, не розводити багаття у недозволеному місці, не дозволяти дітям гратися з вогнем. Не випадково на в’їздах до лісу присутні шлагбауми, аншлаги, що закликають громадян берегти ліс від вогню та від засмічення побутовими відходами.
      
 
Львівське обласне управління  лісового та мисливського господарства

Лісівники Львівщини: для лісу, для людей!

В Національному лісотехнічному університеті України відбулася обласна нарада лісової охорони області з питань виконання завдань і заходів «Програми розвитку лісового господарства Львівської області на 2017 – 2021 роки».
 
Перед початком наради усі присутні виконали Державний гімн України. (саме  6 березня 2003 року Верховна Рада ухвалила закон «Про Державний гімн України»)
 Після нагородження почесними грамотами кращих представників лісогосподарської галузі Львівщини перейшли до обговорення важливих питань.
Голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка  зазначив: «Сьогодні в структурі економіки Львівської області лісове господарство займає достатньо серйозне і сильне місце. Суттєва,  левова частка експорту нашої області -  продукти деревообробки і продукти деревини.»
Аби і надалі була позитивна динаміка потрібно багато змін, бо нині лісогосподарські підприємства на порозі великої кризи,  - запевнив голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин. Він закликає налагодити співпрацю із ЗМІ і поступово змінювати мислення людей: «Треба терміново рубати і дуже багато,  бо скоро можна з програми розвитку дійти до програми утилізації сухих рештків. Головний  виклик лісового господарства – зміна клімату, наслідком якого є всихання.»
Наразі Львівщина  працює над виконанням завдань і заходів «Програми розвитку лісового господарства Львівської області на 2017-2021 роки». Про те  як вдалося виконати усе заплановане у минулому році  і над чим працюють нині розповів начальник Львівського ОУЛМГ Дейнека Анатолій Михайлович. Загальні обсяги відтворення лісів за 2018 рік склали 2264га. Створено 1145 га лісових культур. Природне поновлення лісів забезпечене на площі 1119 га , а це 49% всього обсягу лісовідновлення. За рахунок коштів загального фонду обласного бюджету створено 473, 2 га лісових культур. Минулого року заготовлено 119, 0 тон насіння основних лісоутворюючих порід. За період з 2007 підприємствами управління збудовано та відновлено 753км лісових доріг. За 2018 побудовано та відновлено 65, 4 км лісових доріг. Підприємства Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства за 2018 рік сплатили до бюджетів усіх рівнів 364, 2 млн. гривень податків та зборів. Це на 71, 6 млн.  більше порівняно з 2017 роком.
Про свою роботу прозвітував генеральний директор ОКС ЛГП «Галсільліс» Володимир Мельник, а ректор НЛТУ Юрій Туниця  розповів про методику  ведення лісового  господарства у Німеччині. Делегація  науковців університету нещодавно переймали  досвід роботи колег і ділилися своїм. Учасники наради заслухавши питання порядку денного, ухвалили резолюцію, в якій прописали основні завдання лісогосподарської галузі на 2019 рік.
 
 

Лісівники Львівщини готові до проведення весняної лісокультурної компанії 2019!

Сьогодні, 26 лютого відбулося засідання колегії Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, яке провів начальник управління Анатолій Дейнека. Участь в засіданні взяли члени колегії, директори державних лісогосподарських підприємств.
 
З першого питання порядку денного виступив начальник відділу лісового господарства  Львівського ОУЛМГ Валерій Арманаш, який розповів прорезультати лісокультурного виробництва за 2018 рік та основні плани лісовідновлення державних лісогосподарських підприємств на 2019 рік. 
Відтворення лісів  у 2018 році проведено на площі 2282 га, що становить 110% до завдання, в тому числі садіння лісових культур 1137 га (111%), природне поновлення лісу 1145 га (109%). У 2018 році проведено доглядів за лісовими культурами на площі 9221 га та доповнення лісових культур на площі 1912 га.
У 2018 році підприємствами управління заготовлено рекордну кількість лісового насіння- 118972 кг, в тому числі хвойних 7585 кг, листяних 111387 кг, з них дуб 109281 кг. 
Добре налагоджена робота по заготівлі лісового насіння з об’єктів ПЛНБ. Було заготовлено 66498 кг насіння, що становить 56 % від загальний обсягів.
  Всі держані лісогосподарські підприємства управління склали проекти лісових культур та природного поновлення на 2019 рік, які були розглянуті та схвалені лісокультурною радою при Львівському ОУЛМГ.
Так,  протягом 2019 року заплановано відтворити лісів на площі 1802,2 га, а саме: лісових культур 906,3 га, природнього поновлення – 895,9 га.Для забезпечення лісокультурних робіт в лісових розсадниках  підприємств  вирощено  11 800 тис. шт. стандартного садивного матеріалу.
 
 
Доповідач звернув увагу керівників підприємств на своєчасністьпроведення лісовідновлювальних робіт, культивування лісових культур змішаних за складом, з метою формування більш стійких до хворіб і шкідників насаджень. 
         Начальник управління  Анатолій Дейнека наголосив, що основним завданням лісівників є створення лісів. 21 березня  відзначається Всесвітній день лісу і стартує Акція Держлісагентства «Майбутнє лісу у твоїх руках». Тому необхідно показати громаді як відновлювати ліси, і сповна висвітлювати роботу  лісогосподарських підприємств в засобах масової інформації. 
На колегії розглядалось  питання вивчення міжнародного досвіду в лісокультурній справі і проведення рубок переформування в лісах. Голова колегії зазначив про важливість отриманого досвіду ведення лісового господарства в інших країнах і запровадження  його на наших. підприємствах.
По всіх питаннях порядку денного колегія ухвалила відповідні рішення.
 
 
Прес-служба Львівського ОУЛМГ
 

Володимир Бондар представив публічний звіт Держлісагентства за 2018 рік

 
22 лютого 2019 року відбувся публічний звіт заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимира Бондаря. Під час звіту презентовано інформацію про основні результати діяльності лісового господарства у 2018 році.
 
Так, Володимир Бондар повідомив, що загальна площа лісових ділянок, що належить до лісового фонду України, становить 10,4 мільйонів гектар, в тому числі вкриті лісовою рослинністю 9,6 мільйонів гектар. За відомчим підпорядкуванням, найбільша площа лісових земель (близько 73%) перебуває у користуванні лісогосподарських підприємств Держлісагентства.
 
«Лісистість України становить 15,9%. Але, незважаючи на невелику лісистість території, Україна займає 9-те місце у Європі за площею лісів та 6-те місце за запасами деревини. Запас деревини в лісах оцінюється в межах 2,1 мільярда кубічних метрів. За рік в лісах України в середньому приростає 35 мільйонів кубічних метрів деревини», - сказав він.
 
Заступник Голови Держлісагентства повідомив, що у 2018 році відтворено лісів на площі майже 44 тисячі гектар (створено нових лісів – 1,9 тисячі гектар). Кошти на відтворення лісів є основною статтею витрат державних лісогосподарських підприємств.
 
«На сьогодні, лісів, що належать до сфери управління Держлісагентства, уже заповідано 16,6%. Практично у всіх регіонах заповідність в лісах вища ніж загальнодержавна. Заповідні ліси Держлісагентства займають третину (33%) природно-заповідного фонду держави», - поінформував Володимир Бондар.
 
Він також розповів, що за даними міжнародної некомерційної неурядової організації «Лісова опікунська рада» (FSC) в Україні станом на лютий 2019 року сертифіковано 4,23 мільйони гектарів лісів. У 2018 році міжнародний акредитаційний сервіс перевірив діяльність аудиторських компаній, які надають сертифікати FSC, та не виявив недоліків.
 
 
Володимир Бондар зазначив, що у 2018 році в лісах підвідомчих підприємств ліквідовано майже 1300 пожеж на площі майже 1400 гектарів, в тому числі верхових – 270 гектарів. Збитки від лісових пожеж склали 27,2 мільйони гривень.
 
«Не зважаючи на всі зусилля лісівників станом на 1 січня 2019 року загальна площа всихання лісів все ще становить майже 440 тисяч гектарів, з них: сосна звичайна – 243 тисячі гектарів, ялина європейська – 26 тисяч гектарів, дуб звичайний – 107 тисяч гектарів та інші насадження – 64 тисячі гектар», - сказав заступник Голови відомства.
 
Володимир Бондар підкреслив, що біологічна пожежа – це не гучні слова і не видумки лісівників. Це реальна проблема та загроза, з якою ми намагаємося боротися, як шляхом проведення санітарно-оздоровчих заходів, так і біологічними методами.
 
«Заготівля деревини в Україні відбувається відповідно до визначених норм та правил. Хибна думка, що рубається що завгодно і де завгодно. Заготівля відбувається на основі матеріалів лісовпорядкування, які розробляються в середньому на 10 років. Лісопатологи, наковці, фахівці обстежують лісові ділянки і визначають, коли краще заготовити деревину, і в який спосіб. Чи то методом суцільних рубок, чи поступових, чи вибіркових. І після суцільних рубок ділянка в обов’язковому порядку засаджується новим лісом – відтворюється», - підкреслив Володимир Бондар.
 
Окрім того, він повідомив, що Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр працює над створенням Електронного реєстру лісорубних квитків. Це буде зручний спосіб для всіх бажаючих перевірити легальність заготівлі деревини.
 
«Підприємствами галузі від усіх видів рубок заготовлено 16,5 мільйонів кубічних метрів деревини. Наприклад, у  Німеччині, при трохи більшій ніж в Україні площі лісів, заготовляється практично в п’ять разів більше деревини – 95 мільйонів кубічних метрів», - сказав він.
 
Заступник Голови відомства звернув увагу на те, що Держлісагентство ініціювало перехід від, так би мовити, традиційних (суцільнолісосічних) способів заготівлі деревини, які в нас існували з радянського часу, до європейських. Йдеться про перехід від суцільних до поступових і вибіркових систем заготівлі деревини.
 
Також було зазначено, що на сьогодні лише підприємствами Держлісагентства запроваджено стовідсотковий електронний облік всієї заготовленої та реалізованої деревини.
 
 
«2018 рік став останнім роком, коли Україна працювала за радянськими ГОСТами. Держлісагентство планомірно готувалося до переходу на нові державні стандарти, гармонізовані з європейськими», - наголосив Володимир Бондар.
 
Він повідомив, що у них суттєво змінені підходи до визначення розмірно­якісних характеристик лісо­ та пиломатеріалів. Якщо раніше ділова деревина (лісоматеріали круглі) в Україні розподілялася на три сорти (І, ІІ, ІІІ) та мала низку сортиментів за їх призначенням, то з 2019 року – розподіляється на чотири класи якості (A, B, C, D), як і в європейських країнах, з відсутнім визначенням їх напрямку використання.
 
«За результатами господарсько-фінансової діяльності підприємств галузі у 2018 році отримано 16,8 мільярдів гривень чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), що на майже 3,2 мільярда гривень більше, ніж у 2017 році. За попередніми даними у 2018 році підприємствами галузі отримано майже 480 мільйонів гривень чистого прибутку. На ведення лісового господарства у 2018 році було спрямовано власних коштів лісогосподарських підприємств у сумі 7 мільярдів гривень, що майже на 1,7 мільярда гривень більше, ніж за 2017 рік», - поінформував заступник Голови Держлісагентства.
 
 І з цих зароблених коштів сплачено мільярдні податки. Загалом за 2018 рік підприємствами галузі сплачено податків, зборів, обов’язкових платежів та єдиного соціального внеску на суму 6,2 мільярди гривень.
 
Окрім того, Володимир Бондар розповів, що 25 вересня 2018 року відбувся IV з’їзд лісівників України, головною метою скликання якого було опрацювання спільних рішень щодо шляхів подолання штучно створеної кризи у лісовій галузі, подальшого розвитку та реформування українського лісового господарства на основі європейських стандартів та досвіду.
 
«Деякі рішення цього з’їзду почали виконуватися. Але, на жаль, далеко не всі. Так, у спеціальному фонді Державного бюджету України на 2019 рік передбачено 288 мільйонів гривень для мінімальної підтримки лісів Півдня та Сходу України. Також Парламент вніс зміни до Податкового кодексу України стосовно земельного податку на лісові землі. Таким чином, ставка за лісові землі обмежується розміром до 0,1% від їх нормативно грошової оцінки або від нормативно грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. Окрім того, місцеві ради отримали можливість взагалі не встановлювати ставку (відсоток) земельного податку на лісові землі», - сказав Володимир Бондар.
 
 
Заступник Голови Держлісагентства окреслив основні пріоритети роботи у 2019 році, серед них:
 
- створення фонду розвитку лісового господарства України, який передбачений і в Указі Президента України;
 
- початок проведення Національної інвентаризації лісів;
 
- внесення змін до законодавчих та нормативно-правових актів з метою ефективної боротьби проти масового всихання лісів;
 
- розвиток інноваційних технологій для вирощування високопродуктивних та стійких до хвороб насаджень з метою покращення якісного відтворення лісів;
 
- розвиток природозберігаючих технологій заготівлі деревини;
 
- необхідність запровадження електронного обліку деревини для інших постійних лісокористувачів, що не входять до системи Держлісагентства.
 
 
 
Повний Публічний звіт Держлісагентства за 2018 рік ТУТ

В Україні впроваджують новітні технології висадки лісів, - Володимир Бондар

В Україні лісогосподарські підприємства, що належать до сфери управління Держлісагентства, впроваджують новітні технології висадки саджанців із закритою кореневою системою.
 
Ця технологія дає можливість розширити часовий період висадки саджанців, а також збільшує їхню стійкість до хвороб під час висадки у ґрунт, повідомив в Укрінформі під час щорічного звіту заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар.
 
«Сьогодні ми маємо уже на виході питання відкриття великого селекційно-насіннєвого центру у Львівській області, до якого ми, лісівники Львівщини, разом з усіма лісівниками України йшли протягом двох років підготовки. Технологія із закритою кореневою системою саджанців дає можливість майже 100% приживлюваності й великої стійкості насаджень до хвороб. По-друге, це збільшує нам час і можливості посадки – не тільки на весняний чи осінній час, а й навіть влітку», - сказав Володимир Бондар.
 
Він розповів, що Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр розрахований на 3 млн сіянців на рік із закритою кореневою системою, а також 4 млн саджанців із покращеною кореневою системою. У 2018 році на будівництво цього комплексу було витрачено майже 50 млн грн — 33 млн грн кошти державних лісогосподарських підприємств та 16,3 млн грн з бюджету області. Загальна вартість проекту — 86,2 млн грн. Наразі така ж установка з висівання саджанців із закритою кореневою системою вже була впроваджена у Хмельницькій області. А також планується впровадження технології і у Тернопільській області. «І сьогодні лісівники всієї України радо застосовували б ці технології, якби мали можливості. Ми шукаємо можливості тому що вони досить дороговартісні. Наприклад, Львівський проект коштуватиме більше 80 млн грн. Це величезні кошти для такої області як Львівська. А лісгосп в Хмельницькій області витратив десь близько 10 млн грн», - зазначив заступник Голови Держлісагентства.
 
Він повідомив, що підприємства знаходять можливості власним коштом впроваджувати цю технологію. Так зробили, приміром, Славутський лісгосп у Хмельницькій області, де відкрили павільйон для притінення та автоматичного зрошування сіянців площею 1,7 тис. кв. м. для вирощування посадкового матеріалу із закритою кореневою системою. Наразі павільйон розрахований на 500 тисяч штук сіянців лісових порід, а при умові збільшення площі теплиць на 1,5 мільйона. Згодом планується розширити його і поставити технологію на конвеєр, що дасть можливість забезпечити всю область садівним матеріалом із закритою кореневою системою. Наступний у плані впровадження новітньої технології Чортківський лісгосп.
 
«Ми не стоїмо на місці і ми намагаємося ці технології впроваджувати. Безперечно, коли буде створено фонд розвитку лісового господарства, який передбачений указом Президента України, ми зможемо запроваджувати загальнонаціональні програми, в тому числі, і програми такого характеру. Я сподіваюсь, що цей напрямок набуде розвитку і ми матимемо серйозний прорив у якісному відтворенні лісів», - підсумував Володимир Бондар.

Більше статей...

 1. У лісах Держлісагентства створено понад 3 тис. територій та об'єктів ПЗФ, - Володимир Бондар
 2. Держлісагентство забезпечило повний електронний облік усієї заготовленої деревини
 3. Україна з 2019 року перейшла на євростандарти класифікації деревин
 4. На Львівщині відбулось засідання Лісокультурної ради з розгляду проектів лісових культур і природнього поновлення на 2019 рік
 5. На колегії Держлісагентства обговорили результати та плани лісокультурної кампанії
 6. Громадська рада при Львівському ОУЛМГ обговорила актуальні питання галузі
 7. Заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар провів зустріч з представниками Світового банку
 8. Сніжна зима-лихо для косуль
 9. Підлий вчинок браконьєрів
 10. Виробничі досягнення 2018 року
 11. Лісове господарство Львівщини: результати 2018 року та плани на майбутнє
 12. Розвішування годівниць
 13. У 2018 році лісова галузь сплатила 6,2 мільярдів гривень податків
 14. На колегії Держлісагентства розповіли про заготівлю деревини у минулому році
 15. Про обсяги незаконних рубок поінформували на колегії Держлісагентства
 16. Завдання з відтворення лісів у 2018 році виконано
 17. В Україні сертифіковано 4,08 мільйони гектарів лісів
 18. ВОЛОДИМИР БОНДАР: «БАЧИМО ПОВНЕ РОЗУМІННЯ ПРЕЗИДЕНТСЬКОЮ ВЕРТИКАЛЛЮ ВЛАДИ ПИТАНЬ ЛІСОВОЇ ГАЛУЗІ»
 19. Притулок туриста
 20. У мисливських господарствах Львівщини облікують диких та мисливських тварин
 21. У 2018 РОЦІ ВІДТВОРЕНО МАЙЖЕ 44 ТИСЯЧІ ГЕКТАРІВ ЛІСІВ
 22. Мінприроди пропонує засаджувати полезахисні смуги деревами-медоносами
 23. Лісопорушники Львівщини добровільно відшкодували понад 680 тис. грн завданої шкоди
 24. Лісівники на Львівщині відновили понад 2 тисяч га лісів
 25. Лісівники Львівщини поповнили державну скарбницю на 364 млн грн
 26. Нарада (16.01.2019)
 27. Доля та шляхи збереження масивів штучних лісових насаджень Херсонщини, як зеленої оази півдня України, цікавили й цікавлять не лише її жителів.
 28. Жінка перетворила мертве дерево на бібліотеку для сусідів. Це магія!
 29. У Львівському ОУЛМГ покращилась охорона лісів від лісопорушень.
 30. Україна перейшла на нові національні стандарти якості деревини, гармонізовані з європейськими
 31. З новим 2019 роком
 32. ЄС закликав Україну скасувати мораторій на експорт необробленої деревини
 33. На заміну старим ГОСТам – нові ДСТУ: презентація, навчання і контакти для питань
 34. Лісівники державних лісів Львівщини працюють без порушень - стверджує перевірка ASI
 35. Лісгоспи Держлісагентства майже півроку не експортують дрова – Бондар
 36. Зимові турботи єгерів
 37. З 2019 року запроваджуються нові національні стандарти якості деревини, гармонізовані з європейськими
 38. Співпраця з громадськістю та ЗМІ - один з пріоритетних напрямів діяльності лісівників Львівщини
 39. ЯЛИНКОВА КАМПАНІЯ 2018 — 2019 роки
 40. Старт ялинкової кампанії на Львівщині
 41. Підприємства Львівського ОУЛМГ заготовили рекордну кількість лісового насіння
 42. Новий рік — небезпека для новорічних деревець.
 43. Зміни фінансування та оподаткування лісової галузі
 44. Будівництво лісових лоріг в державному підприємстві “Славське лісове господарство”
 45. Чому британська компанія представила замовний звіт у ВРУ та кому вигідне банкрутство українських лісгоспів – експерт
 46. Популізм вбиває ліс!
 47. СЕМІНАР НА ГОРІ МАКІВКА
 48. ЛЮДИ ДЛЯ ЛІСУ - ЛІС ДЛЯ ЖИТТЯ
 49. Всеукраїнський профспілковий протест
 50. Значення лісового насінництва та лісокультурного виробництва для ведення лісового господарства на засадах наближеного до природи лісівництва
 51. Анатолій Дейнека: Ситуація в лісовій галузі є дуже складною, але вона не є безнадійною
 52. Оголошення про проведення семінару 19 жовтня 2018
 53. Як лісівники відтворюють українські ліси
 54. Четвертий з’їзд Товариства лісівників України прийняв стратегічні рішення для порятунку лісового господарства
 55. Мисливська ватра - 2018
 56. Проведено заготівлю шишки ялиці білої
 57. Новий земельний податок на ліс призведе до здорожчання деревини та зупинки лісовідтворення в Україні
 58. Міжнародний фестиваль «Мисливська ватра»
 59. Не можу отримати борг по зарплаті з попередньогомісцяроботивжерік. Щоробити?
 60. Проведено догляди лісових культур створених за рахунок Львівської обласної ради
 61. Розпочинаємо сезон полювання на мисливські види птахів в 2018 році !
 62. Шановні громадяни!
 63. Державні лісгоспи - місцевим бюджетам
 64. Відтворення лісів на Львівщині
 65. Володимир Бондар взяв участь у робочій нараді з питань ефективного лісокористування в гірських лісах
 66. Змагання вальників лісу 2018р.
 67. Дбаємо і про ліс, і про людей
 68. Всеукраїнська семінар-нарада з питань охорони праці
 69. Тут зростатиме молодий ліс
 70. Автомобіль для рейдових ревізій
 71. День довкілля 21 квітня 2018 року в Славському лісгоспі
 72. На Львівщині проведено обласний конкурс на краще учнівське лісництво
 73. Вогонь — трагедія лісу
 74. Підготовка до пожежо-небезпечного періоду
 75. ПРАЦІВНИКИ ІНСПЕКЦІЇ ПРОВОДЯТЬ ЕКОЛОГІЧНО-ПРОСВІТНИЦЬКУ РОБОТУ
 76. ПРИБИРАННЯ ТЕРИТОРІЇ
 77. ПРИДБАННЯ ТЕХНІКИ
 78. 31 БЕРЕЗНЯ - ЗАГАЛЬНООБЛАСНА ТОЛОКА
 79. ПРОВЕДЕННЯ АКЦІЇ
 80. ДОПОМОЖЕМО ПТАХАМ!
 81. Інформація про роботу рейдових бригад лісогосподарських підприємств Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства на 19.03.2018р.
 82. Орієнтовний план проведення заходів Акції "Майбутнє лісу у твоїх руках - 2018" підприємствами Львівського ОУЛМГ
 83. Лісокультурна Рада Львівського ОУЛМГ розглянула проекти лісових культур та природного поновлення на 2018 рік
 84. ВІЗИТ ДЕПУТАТІВ НА г.МАКІВКА
 85. ДО ВІДОМА УЧАСНИКІВ РИНКУ НЕОБРОБЛЕНОЇ ДЕРЕВИНИ!
 86. КОРИСТУВАЧІ МИСЛИВСЬКИХ УГІДЬ ОБЛАСТІ ПРИСТУПИЛИ ДО ОБЛІКУ МИСЛИВСЬКОЇ ФАУНИ
 87. Вовки втратили страх і нападають на села
 88. Підсумки експортної діяльності підприємств за 2017 рік
 89. Необхідно активізувати роботи з оформлення речових прав на землі, що надані в постійне користування державним лісгоспам, - Володимир Бондар
 90. Науковці надали рекомендації щодо запобігання масовому всиханню дерев
 91. Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства відвідали колядники
 92. Дрова - це тепло і затишно
 93. Держлісагентство: у 2017 році відновлено лісів на площі, яка дорівнює 74,5 тис. футбольних полів
 94. Держлісагентство: GPS-трекери допоможуть посилити контроль за роботою рейдових бригад у лісі
 95. Володимир Бондар: "Хвора людина, щоб вилікуватися, інколи, не може обійтися без оперативного втручання. Так само і ліс, як живий організм, іноді потребує оперативного втручання"
 96. Будівництво та відновлення лісових доріг в 2017р.
 97. Відбулось чергове засідання Громадської ради при Львівському ОУЛМГ
 98. БОРОТЬБА З ХИЖАКАМИ В ДП “СЛАВСЬКЕ ЛГ” ПРОДОВЖУЄТЬСЯ
 99. Нагороджено кращі учнівські лісництва у обласному конкурсі «Збережемо ліси Львівщини для нащадків»
 100. ЯЛИНКОВА КАМПАНІЯ 2017 — 2018 роки