ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО ЛІСОВИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНЕ СПЕЦІАЛІЗОВАНЕ ГОСПОДАРСЬКЕ ПІДПРИЄМСТВО
"ЛІСИ УКРАЇНИ"
ФІЛІЯ "СЛАВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО"

Зворотній зв'язок

Лічильник

 

 

Пожежа - стихійне лихо

 Пожежа — стихійне лихо, що має катастрофічні наслідки для природи й людей. Найчастіше лісова пожежа провокується людською недбалістю: не загашені багаття, кинуті недопалки, іскри вихлопів. Рідше вона починається в результаті удару блискавки в сухостійне дерево або внаслідок тривалого тертя дерев. Найбільш пожежонебезпечними ліси стають у період сухої та спекотної погоди . 
 
 
 Аби уникнути подібного, слід пам'ятати, що розкладати вогнища й застосовувати відкритий вогонь у лісі забороняється! За сухої погоди достатньо найменшої іскри, щоб спалахнуло велике полум'я, особливо у хвойному лісі. Забороняється розпалювати багаття на нескошених сінокосах, поблизу копиць сіна, скирт соломи. Пожежну небезпеку становлять і старі пні та сушняк.
 Слід дуже пильно наглядати за дітьми, адже, користуючись свободою, вони можуть підпалити чагарник чи сушняк. Їхні пустощі з вогнем – дуже небезпечні. 
 Причини загорянь лісових масивів можуть бути найрізноманітнішими. Майже 90 % лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки поводження з вогнем в місцях праці та відпочинку. Лісові пожежі поділяються на низові та верхові. Під час низових пожеж вогонь поширюється земним настилом, вигоряє суха трава та листя, що лежить на землі, починають горіти знизу стовбури дерев. 
 Найпоширеніший засіб гасіння — нахльостування полум'я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу й завдавати хльостких ударів, неначе замітаючи полум'я в бік, на вигорілу площу. Збивши основне вогнище, під час наступного удару по цьому місцю віник затримують, притискаючи до палаючої кромки, і повертають, що дозволяє горючим матеріалам остигнути. Група з трьох-п'яти осіб за 40–50 хв. може загасити пожежу нахльостуванням її кромки завдовжки 100 м.
 Також для гасіння лісових пожеж використовують спосіб закидування кромки пожежі рихлим ґрунтом, який викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, що забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають уподовж неї.
 Ґрунт, що потрапляє на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. Для гасіння спочатку збивають полум'я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту завтовшки 6–8 см. Крім цього, якщо поблизу є водоймище, вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків. 
 Пам’ятайте, що ліс – наша спільна домівка, яку потрібно оберігати. Через людську байдужість може загинути цілий живий організм, який функціонує як годинник, механізму якого не збагнути, якщо не поважати природу, не прислухатися до кожного її подиху, шелесту кожної травинки й листочка, поруху кожної найменшої комашки, яка незважаючи на свою на перший погляд малу значимість є безцінною частинкою природи. Вогонь може зруйнувати все це вмить. Проте на відновлення цього природнього механізму потрібно буде не один десяток років. Замисліться про це і не будьте байдужими. 
 Кожен, хто помітив вогонь у лісі, зобов'язаний негайно вжити заходів для його гасіння. Якщо зробити це власними силами неможливо, слід проінформувати  про пожежу в лісництво, лісгосп або сільську раду, (служба порятунку - “101”, телефон чергового  ДП “Славське лісове господарство”- (03251)  4-23-67. 
 
 
Провідний інженер ОЗЛ
ДП «Славське лісове господарство»     
Павлишин П.З.