Офіційний сайт
Державне підприємство
"Славське лісове господарство"

Вшануймо Героїв

 
Історія знає не мало подвигів синів України. Одним із прикладів героїзму та відважності, що навіки залишаться в народній памяті - запеклі бої за гору Маківка поблизу села Головецько Сколівського району.
 
З 29 квітня по 4 травня 1915 року, вході Першої світової війни, з метою контролю над населеним пунктом Козьова, точилися бої між підрозділами австро-угорської 55-ї піхотної дивізії І. фон Фляйшнера (до складу якої входили 7 сотень 1-го та 2-го куренів Українських Січових Стрільців) та російськими військами 78-ї піхотної дивізії  генерала Альфтана  за володіння стратегічною панівною висотою-горою Маківка.
За шість днів герої повністю зірвали стратегічні плани московського командування. Здобуття вершини, що планувалось на 29 квітня, здійснилось лише 4 травня, при цьому були задіяні всі наявні російські резерви. Внаслідок величезних втрат російські війська не змогли продовжити наступ, і вже через тиждень змушені були поспішно відступати перед надійшовшими австрійськими підрозділами. Особливою мужністю під час боїв за Маківку відзначились частини Українських Січових Стрільців.
У 1920-х роках члени УВО, а згодом ОУН започаткували встановлення хрестів полеглим за волю України поблизу центральної вершини Маківки. У 1930-х українська молодь розпочала масові паломництва на «горбочок» на Маківці. На тім майже 1000 метровім шпилі між Тухлею і Головецьком висипали могили 34 юнакам–героям. Ці могили це наш перший військовий цвинтар. На Маківці повинен станути величавий пам’ятник, гідний жертви героїв, що там спочивають, а сама Маківка повинна стати прощею для земляків–патріотів.
У 1998–1999 цвинтар Січових Стрільців було відбудовано: встановили 50 хрестів на могилах січовиків та один пам'ятник на честь тих січовиків, котрих ідентифікувати не вдалось, а в серпні 1999 року був відкритий меморіал-некрополь січових стрільців, які боролися й загинули там (художники батько й син Євгеній й Ярема Безниски, архітектор Василь Муляр). 
Цього року українці вшановуватимуть 100 річницю боїв за Маківку. Відгукнувшись на заклик громади до цієї знаменної дати ДП “Славський лісгосп”, згідно розробленої проектно-кошторисної документації, збудував за власні кошти 4.8 км лісової автомобільної  дороги в урочищі “Маківка”, що забезпечить доступ до Меморіалу воякам УСС, сприятиме вирішенню соціальних проблем та  виконанню лісогосподарських і протипожежних заходів. Дорога починається  від мосту через ріку Головчанка в напрямку до села Грабовець  повертає вправо і плавно піднімається до вершини гори. На дорозі планується розташування 5-ти місць відпочинку з розміщенням інформації пізнавального характеру.
 
інформацію зібрав
Головний лісничий ДП “Славське ЛГ”
КОЛОДЯЖНИЙ Андрій